رفتن به محتوا

آیا واکسیناسیون پایان کرونا هستبه گزارش رمز پرس بدون تردید این خبر بدی برای کشورهایی است که هنوز در اول راه واکسیناسیون هستند و یا حتی واکسیناسیون را شروع نکرده اند؛ چون نشان می دهد حتی با وجود واکسیناسیون، رهایی جامعه جهانی از شر ویروس کرونا به این سادگی ها میسر نخواهد شد.

در بریتانیا که نخستین کشور آغاز کننده واکسیناسیون ضدکرونا بوده و تاکنون بیش از دو سوم جمعیت خود را در برابر ویروس واکسینه کرده، آمار ابتلای روزانه به ویروس کرونا مرز کم سابقه ۵۱ هزار نفر در روز را رد کرده است و در آمار مرگ و میر هم شاهد افزایش است.

ایستگاه مترو لندن/ ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۱/ عکس: آسوشیتدپرس

واکسیناسیون

حتی وزیر بهداشت بریتانیا که هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده بود، دیروز اعلام کرد که تست کرونایش مثبت شده و به قرنطینه می رود.

این در حالی است که طبق وعده قبلی “بوریس جانسون” نخست وزیر بریتانیا ، قرار است از فردا (دوشنبه) بسیاری از محدودیت های کرونایی در بریتانیا از جمله زدن ماسک و بازگشایی مشاغل و اجتماعات عمومی لغو شود.

کارشناسان نظام سلامت نسبت به این بازگشایی در شرایط شیوع سویه دلتا ویروس کرونا هشدار داده اند.

در روسیه نیز که از فردا قرار است محدودیت های کرونایی در پایتخت آن کاهش یابد طی روزهای گذشته شاهد بیشترین آمار ابتلا و مرگ و میر از زمان شیوع همه گیری  کرونا در این کشور است؛ و با توجه به عدم اقبال عمومی گسترده مردم روسیه به زدن واکسن کرونا، کارشناسان نظام سلامت نسبت به افزایش موارد مرگ و میر طی روزها و هفته های آتی هشدار داده اند.

در ایالات متحده آمریکا هم با تکمیل شدن واکسیناسیون بیش از دو سوم جمعیت محدودیت های سراسری (فدرال) کرونایی لغو شده و احبار به زدن ماسک و تجمعات برای افراد واکسینه شده کاهش یافته اما در بسیاری از ایالت ها از جمله ایالت پرجمعیت کالیفرنیا مسئولان ایالتی اعلام کرده اند با شیوع سویه دلتا می خواهند بار دیگر محدودیت های سابق را بازگردانند.

عکس: آسوشیتدپرس

واکسیناسیون

در اسراییل نیز پس از واکسینه شدن ۸۵ درصد جمعیت، اجباری بودن زدن ماسک لغو شده بود اما نگرانی از شیوع سویه دلتا بار دیگر الزام به زدن ماسک در اماکن شلوغ و سربسته را باز گردانده است.

ضرورت بازگشت به محدودیت های کرونایی حتی در کشورهایی که مردم خود را واکسینه کرده اند، نشان از این واقعیت تلخ دارد که محدودیت های کرونایی تا زمانی نامعلوم همچنان باید سبک زندگی جدید جامعه بشری باقی بماند.

ویروس کرونا جدید (کووید۱۹) ویروسی است که طی یک سال و نیم گذشته جهش های زیادی داشته و همین مساله ناظران و کارشناسان را نگران کرده است؛ چون کار مبارزه و ریشه کنی ویروس های جهش کننده  بسیار سخت و احتمال نابودی کامل و از بین بردن آنها از راه واکسن و ایمنی جمعی، غیرممکن است.

با این جهش های مداوم احتمال ابتلا و بیماری شدید و حتی مرگ و میر افراد واکسینه شده – هر چند کمتر از افراد واکسینه نشده –  همچنان وجود خواهد داشت و احتمال درگیری با ویروس کرونا پایان نخواهد یافت و  دنیا همچنان گروگان این ویروس چموش یاقی خواهند ماند.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد