رفتن به محتوا

کادر درمان میانمار: حکومت نظامی سیلندرهای اکسیژن احتکار می‌کند/ صف مردم برای سوزاندن جنازه‌هابه گزارش رمز برخی می‌گویند حکومت نظامی میانمار از شیوع کرونا در مناطقی از این کشور که شهروندان آن دشمنی بیشتری با حاکمیت فعلی دارند خوشحالند.شهروندان برخلاف قوانین محدود کننده کرونایی در شهر یانگون برای پر کردن سیلندرهای اکسیژن در صف ایستاده‌اند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

کادر درمان میانمار؛ حکومت نظامی اکسیژن احتکار می‌کند/ حمله به پزشکان

شمار مبتلایان کرونا در میانمار شدیدا در حال افزایش است و ارتش شناسایی بیش از ۷ هزار و ۸۹ مبتلای جدید را در چهارشنبه گذشته خبر داده است. این کشور ۶ هزار و ۱۹۴ مبتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته را به ثبت رساند.

سازمان بهداشت جهانی پس از شیوع این بیماری تاکنون از جان باختن  ۴ هزار ۵۳۶ بیمار کرونایی در میانمار خبر داده است. از آنجا که امکان گسترده تست کرونا در میانمار وجود ندارد آمار بخش‌های مختلف مربوط به کرونا می‌تواند از این میزان بیشتر باشد.

سیستم بهداشت میانمار پس از کودتای اول فوریه (۱۲ بهمن گذشته) پر هرج ومرج گزارش شده و تحت فشار قرار دارد. تعداد زیادی از افراد در این کشور به سختی برای تامین اکسیژن اعضای بیمار خانواده خود تلاش می کنند.

اما مقامات نظامی این کشور به شکلی ظالمانه مانع فروش سیلندرهای اکسیژن می شود و هزاران نفر را وادار به ماندن در صف های طولانی (در شرایط کرونایی) می‌کند. در بسیار موارد این بیرون رفتن و در صف ماندن برخلاف مقرارت کرونایی است و با واکنش نیروهای نظامی مواجه می شود.

رسانه‌های محلی میانمار در اوایل هفته جاری میلادی گزارش دادند که سربازان برای متفرق کردن مردم در صف خرید کپسول اکسیژن به سمت آنها تیراندازی کردند.

گروه‌های  فعال بشری در میانمار می‌گویند آنها حداقل ۲۰۰ حمله به کادر درمان را ثبت کرده‌اند که باعث کشتار حداقل ۱۷ نفر شده است.

آنها همچنین تخمین می زنند که بیش از ۴۰۰ حکم بازداشت برای پزشکانی که در جنبش “نافرمانی مدنی” شرکت کرده اند صادر شده است.

خبرگزاری ABC نوشت که مستقلا قادر به تائید این آمار نیست.

اما این تلاش روزانه برای تهیه اکسیژن و تلاش دولت برای کنترل تامین این اقلام باعث عصبانیت شدید و ناامیدی گروه‌های مردم شده است.

میانمار در هفته‌های اخیر با افزایش موارد ویروس کرونا و کاهش اعتماد عمومی به حکومت نظامی مواجه شده است/ عکس: رویترز

کادر درمان میانمار؛ حکومت نظامی اکسیژن احتکار می‌کند/ حمله به پزشکان

آنها ما را می‌کشند

متخصصان پزشکی، سربازان و مقامات ارتش را متهم می‌کنند که تعداد زیادی از سیلندرهای اکسیژن را توقیف کرده اند تا آن را به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروشند یا به خانواده‌های نظامی بدهند.

ABC با سه پزشک میانماری که در حال مبارزه با کرونا هستند در این باره صحبت کرده است. همگی آنها داستان‌های مشابه از کمبود عرضه اقلام بهداشتی و اکسیژن و افزایش شدید شمار مبتلایان می گویند.

همه آنها خواسته‌اند تا در گزارش شناسایی نشوند زیرا از انتقام جویی ارتش می‌ترسند.

صف مردم با جنازه قربانیان کرونا در یکی از شلوغ‌ترین کوره‌های مرده سوزی شهر “یانگون” در میانمار/ عکس: Khit Thit Media

کادر درمان میانمار؛ حکومت نظامی اکسیژن احتکار می‌کند/ حمله به پزشکان

یکی از پزشکان شاغل در مناطق دور افتاده میانمار گفت که مردم این مناطق به سختی به دنبال اکسیژن هستند زیرا مراکز پزشکی  پر از بیماران کرونایی است و ظرفیت بیشتر ندارد.

وی افزود: هر روز در تلاشیم سیلندرهای اکسیژن بیشتری را به دست آوریم اما سخت است.

او گفت: ارتش سیلندرها را از کارگاه ها بر می‌دارد زیرا اولویت اول آنها خانواده‌های نظامیان و بیمارستان‌های نظامی هستند.

او گفت: تنها چند سیلندر اکسیژن داریم که کافی نیست.

پزشک دیگری نیز گفت: سربازان مستقیما به یک کارگاه محلی رفتند و صدها سیلندر را توقیف کردند. این سیلندرها برای خانواده‌ نظامیان احتکار می‌شود و به مراکز نظامی فرستاده می‌شوند.

او گفت: بیمارستان و مراکز درمانی از قبل پر شده اند یعنی بسیاری از بیماران نمی‌توانند در بیمارستان بمانند و باید به خانه‌های خود برگردند.

او افزود: بسیاری از بیماران حتی برای استعلام تخت مراجعه نمی کنند زیرا از ورود به بیمارستان‌های تحت کنترل ترسیده‌اند.

وی گفت: آنها در خانه می‌مانند و قادر به تهیه اکسیژن نیستند. بنابراین یا خوب می شوند یا می‌میرند.

پزشک سوم گفت حکومت نظامی میانمار خوشحال است و اجاره می‌دهد ویروس در مناطقی از کشور که به عقیده او با دولت  نطامی دشمنی دارند بیشتر پخش شود.

او گفت: آنها [ارتش] ما را می کشند.

پس از افزایش شمار مبتلایان در هفته های گذشته در میانمار شمار کپسول اکسیژن و ماسک های بهداشتی کاهش یافته است- تصویر جان باختگان کرونا در یانگون میانمار/ عکس: رویترز

کرونا در میانمار

مین آنگ هلینگ  رهبر دولت نظامی در میانمار اعلام کرد که نگرانی در باره سیلندر اکسیژن کمتر شده و این داستان‌ها از سوی ضد دولتی ها و برای ضربه به دولت مطرح می‌شود.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد