رفتن به محتوا

نقش عوامل جمعيت بر شكل گيري هويت محلي و مهاجر پذيري محلات


تیر ۲۰, ۱۴۰۰ گوناگون, یادداشت

به گزارش رمز پرس به نقل از مقاله ای در نقش عوامل جمعيت بر شكل گيري هويت محلي و مهاجر پذيري محلات امده است

نخستین نهاد و کانون فرهنگ ساز و منش آفرین در هر جامعه خانواده می باشد . پس از خانواده ، محله ، شهر و در پی آن استان، سپس کشور و در نهایت قاره و جهان .

انسانها خواه ناخواه به این مرزها و رده ها وابسته و پایبند می باشند . این وابستگی هنگامی بیشتر نمایان می گردد که هر یک از این عرصه ها مورد تعدی و تازش بیرونی قرار گیرد .

البته وابستگی به این عرصه ها با افزایش راه و وسعت آن در تقسیم رده بندیها پیوندی عکس دارد. بر پایه این نظریه انسانها به خانواده و پس از آن به محله، شهر، کشور و … بیشترین وابستگی را دارند. این وابستگی به محله در گذشته بسیار عمیق تر و کارساز تر بوده است، بطوریکه ساکنین یک محله در صورت مشاهده تخریب و یا از بین رفتن منابع محلی به جنگ و ستیز یا مقاومت می پرداختند .

محله و شهر بدون عامل انسان مفهوم ندارد . بنابراین وقتی که از شهر می گوییم ، منظور تعاملات انسانی است . تعاملات انسان با انسان، انسان با محیط و انسان با شهر . و به همین دلیل هویت شهر، هویت انسان را تشکیل می دهد. هویت انسان به جز شکل فیزیکی ، با هنجارها و رفتارهایش شکل می گیرد. افراد نه تنها از روی شناسنامه بلکه از روی رفتارها و هنجارهایشان شناسایی می شوند.

شهر نیز دارای رفتار و هنجاراست و شهر به هنجار شهری است که افراد آن احساس ایمنی کنند و ساکنان آن از طریق مکان ها و فضا ها به آن جذب شوند. محله های شهری باید فضایی داشته باشد که بتواند هویت خود را به شهروند و شهروند هویت خود را به شهر و محله عرضه کند.

 

کلید واژه ها

مهاجر فرستي: منظور مناطق جغرافيايي است كه به دليل كمبود امكانات،منابع غذايي،افزايش جمعيت و مانند آن موجب مي شوند كه تعدادي از افراد آن سرزمين (مكان جغرافيايي) ترك كنند.

مهاجر پذيري:نقطه عكس مهاجر فرستي و به معناي اسكان افراد از مناطق ديگر مي باشد.

هويت محلي: از ديدگاه مردم شناسي به معناي احساس تعلق و وابستگي روحي و مادي به يك محدوده ي جغرافيايي همراه با احساس و رضايت مندي و مباهات به آن منطقه مي باشد.

توازن جمعيتي: عبارتست از تعداد جمعيت در گروههاي اجتماعي كه متناسب با ساختار قبلي آن نباشد. و يا با منحني نرمال قابل توصيف نيست.

 

پژوهشگر

مریم رستمی – کارشناس ارشد علوم اجتماعی

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد