رفتن به محتوا

پیش خرید کتاب جدال شهروندان با خبرنگاران در ایرانبزودی منتشر می شود

جدال شهروندان با خبرنگاران در ایران

به گزارش رمز پرس  شهروندان در برابر خبرنگاران؛ دروازه‌بانی خبر در شبکه‌های اجتماعی»، عنوان کتاب جدید دکتر اکبرنصراللهی و روح الله انصاری است که بزودی انتشارات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آن را  منتشر می‌کند.

این كتاب که حاصل  پژوهش  نویسندگان از سال ۱۳۹۷ در محیط رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی ایران است، نخستین بار به بررسی و کشف جریان‌های خبری ویروسی (وایرال) در فضای رسانه‌ای ایران پرداخته و مدل «دروازه‌بانی دینامیک» را برای سیستم دروازه‌بانی رسانه‌های رسمی ایران در شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد داده است.

نویسندگان کتاب، مخاطبان آن را نه فقط روزنامه نگاران ،‌فعالان رسانه ای و استادان ارتباطات و ‌رسانه بلکه همه مسئولان می دانند که در چند سال گذشته به دلیل درک ناکافی از شبکه های اجتماعی و جریان های خبری ویروسی ،‌ تحت تاثیر سونامی خبری کنشگران غیررسمی قرار گرفته اند  .

کتاب «شهروندان در برابر خبرنگاران» در ۱۰ فصل تدوین شده است و نویسندگان آن تلاش کرده اند به‌دلیل فقدان منابع به‌روز در این زمینه در فصل‌های ابتدایی با ترجمه و گردآوری از میان بیش از ۳۰۰ منبع جهانی، دقیق‌ترین و قابل استنادترین آمار و اطلاعات مرتبط با شبکه های اجتماعی را  در دسترس مخاطب قراردهند. آنها در ادامه بعد از شناسایی رفتار هشتگ‌ها و اخبار وایرال شده در شبکه های اجتماعی ، چهار جریان متفاوت خبری این شبکه‌ها  را  آنالیز و تحلیل محتوا  و تفاوت جريان خبری در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی، تاثیرات متقابل سیستم‌های دروازه‌بانی خبر در فضاهای نشر محتوا بر هم، نقش رهبران افكار، تاثير بات‌ها و تحليل محتوای مفاهيم پنهان جریان‌های خبری  را  توصیف و تبیین کردند .

از مباحث مهم این کتاب، “نظریه تاثیر فضای مجازی” در تحولات ایران و همچنین مطالعه‌ای تاثیر فیلترینگ بر جریان خبری فارسی زبان است. به‌علاوه، کتاب با همکاری چند اینفلوئنسر فعال و شماری از سردبیران و مدیران خبر در رسانه‌های رسمی ایران، تاثیرات حضور رهبران افکار در جریان‌های خبری وایرال در ایران را نیز بررسی کرده است.

فصل پایانی کتاب «شهروندان در برابر خبرنگاران» به مدل  پیشنهادی «دروازه‌بانی دینامیک» نویسندگان  به  سیستم دروازه‌بانی رسانه‌های رسمی ایران در شبکه‌های اجتماعی  اختصاص دارد.

اضافه می شود روح الله انصاری کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری و پژوهشگر رسانه و فضای مجازی و رسانه‌های نوین و مشاور و طراح ساختار تحریریه دیجیتال رسانه‌های آنلاین در داخل و خارج از ایران و دکتر اکبر نصراللهی ،‌ عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و رییس دانشکده علوم اجتماعی ارتباطات و رسانه است ؛‌ دکتر نصراللهی پیش از این سردبیرو موسس بخش های مختلف خبری  از جمله بخش گفتگوی ویژه خبری ،‌مدیرکل اطلاعات و اخبار شبکه خبر ،‌مدیرکل آموزش و پژوهش و مدیرکل نظارت و ارزیابی اخبار و برنامه های سیاسی   صدا و سیما بوده و از ایشان کتاب های مختلفی از جمله راهنمای پوشش خبری ،‌مدیریت پوشش اخبار بحران در رسانه های حرفه ای ،‌اصول خبرنویسی و آینده پژوهی خبر و دیپلماسی بازی های دیجیتال منتشر شده است .

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد