رفتن به محتوا

دکترعبدالله جاسبی :مجمع وزیران ادوار می تواند بازوی مشورتی حاکمیت شوددکترعبدالله  جاسبی: مجمع وزیران ادوار می تواند بازوی مشورتی حاکمیت شود‎

جاسبی در پاسخ به این پرسش که «مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی که از مقام های سابق اجرایی تشکیل شده، چگونه می‌تواند با ارائه پیشنهادات و راهکار جلوی آزمون و خطا در حکمرانی را بگیرد»، گفت: این نهاد ۲ یا ۳ سال است که تشکیل شده و حرکت خوبی است و خوشبختانه از همه گروه‌ها و جناح‌ها و افراد هم در آن حضور دارند. برنامه‌ریزی ‌هایی شده بود منتها قرار بود امسال فعالیت بیشتری داشته باشد ولی متاسفانه به دلیل شیوع کرونا عملا فعالیت آن مثل همه جاهای دیگر کم شد.

به گزارش رمز پرس طی  مصاحبه ای   دکتر عبدالله جاسبی  عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی افزود: این افراد وزرا و معاونان رییس جمهوری و معاونان نخست وزیران باسابقه ای هستند که در دوره های مختلف تجربه های زیادی دارند. این تجربه‌ها را اگر بتوانند در اختیار سران قوا قرار دهند قطعا موجب کاهش آزمون و خطا و رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد شد. منتها این امر مستلزم ساز و کاری است که در خود این مجمع باید صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده با کمیسیون‌ها و کمیته‌های مختلفی که در مجمع تشکیل می‌شود بتواند بازوی مشورتی برای همه مسوولان نظام باشد. در حقیقت مجمع وزیران ادوار مثل مجمع نمایندگان ادوار می‌تواند بازویی برای کمک به مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت، مجلس و تک تک وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و نهادها باشد.

ممکن است فردی بدون مدرک، شایستگی داشته باشد

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره تعهد و تخصص نیز گفت: این بحث و جدل از اول انقلاب مطرح بوده است. معتقدم هر دو لازم است. اگر در جمهوری اسلامی فردی تعهد نداشته باشد و خدای تخصص هم باشد، نمی‌توان مسوولیت‌های بزرگ را به آن فرد واگذار کرد. باید فردی باشد که به نظام و قانون اساسی اعتقاد داشته باشد و با جان و دل بخواهد اسلام و انقلاب اسلامی را توسعه دهد.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تعهد شرط لازم و ضروری است اما علاوه بر این فردی که بخواهد مسوولیت بگیرد باید دارای اطلاعات و تجربیات لازم هم باشد. اطلاعات لازم لزوما مدرک تحصیلی نیست و ممکن است فردی مدرک حوزوی و دانشگاهی نداشته باشد اما یک فرد شایسته ای باشد.

لزوم توسعه و تعمیق فضای مجازی بومی

جاسبی درباره آینده تحصیلات آکادمیک در شرایط شیوع ویروس کرونا و آمادگی برای توسعه زیرساخت ارتباطات مجازی گفت: کرونا نشان داد که چیزی را نمی‌شود پیش بینی کرد و معلوم نیست شیوع این ویروس تا کی طول بکشد. پیش بینی‌هایی که همه کردند غلط از آب درآمد. برخی می‌گفتند کودکان نمی‌گیرند اما گرفتند و می‌گفتند فلان دارو خوب است یا اگر فردی یک بار بگیرید دیگر نمی‌گیرید و…

رییس سابق دانشگاه آزاد افزود: در هر حال باید فضای مجازی را از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری آماده و مجهز کنیم تا بتوانیم پاسخ‌گوی نیازهای آموزش حضوری باشیم البته اصل بر حضوری بودن آموزش است اما وقتی خطری جامعه را تهدید می‌کند باید علاوه بر آموزش حضوری از فضای مجازی هم کمک گرفت بنابراین باید خود را برای استفاده از این فضا در بلندمدت آماده کنیم.

وی یادآور شد: در دنیای امروز فضای مجازی خیلی می‌تواند به ادامه تحصیلات کمک کند. قبل از مطرح شدن بحث کرونا در دانشگاه‌های مختلف ما از ظرفیت تحصیلات مجازی استفاده می‌شد و این فناوری در حال توسعه بود. بنابراین باید سعی کنیم شبکه‌های نرم افزاری و فضای مجازی بومی توسعه و تعمیق یابد تا وابسته به قدرت‌ها و کشورهای پیشرفته نباشیم.

واگذاری به شرط رونق و توسعه واحدهای تولیدی

جاسبی درباره واگذاری بخشی از صنایع و بنگاه‌های بزرگ دولتی و سهیم کردن مردم در اداره آن از طریق بورس برای کاهش هزینه‌های دولت، گفت: با اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری کارها به مردم که مورد توجه امام (ره) و تاییدات رهبر معظم انقلاب است، موافقم و این رویکرد را راه حل بسیاری از مشکلات می‌دانم منتها این کار باید با برنامه ریزی صورت گیرد و فقط این نباشد که یک چیزی را واگذار کنیم و دنبال کار خود برویم.

عضو مجمع وزیران ادوار در پاسخ به سوالی درباره مافیای کنکور، گفت: تاحدودی به مافیای کنکور اعتقاد دارم اما نه خیلی. کنکور برای عده ای وسیله ای برای کسب درآمدهای خوب شده است اما اگر این موضع را خوب هدایت و مدیریت کنیم شاید حالت مافیایی آن از بین برود. کلاس کنکور اشکالی ندارد اما وضعیت الان خیلی مناسب نیست.

هرکس نباید نامزد ریاست جمهوری شود

جاسبی درباره بازتعریف اصطلاح رجل سیاسی و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری از سوی مجلس شورای اسلامی، گفت: نهادهای تقنینی و شورای نگهبان باید تعریف خود را از رجل سیاسی ارائه کنند. البته الان تعاریفی دارند و شرایطی گذاشتند. در انتخابات ریاست جمهوری عده زیادی نام‌نویسی می‌کنند، این به نظرم خیلی صورت خوب و خوشایندی در داخل و خارج کشور ندارد. کافی است مجلس با کمک شورای نگهبان و مجمع تشخیص و … شرایطی را بگذارند که هر کسی نتواند ثبت نام کند و بعد هم برخی هم به لطیفه و طنز می‌آیند و می گویند چون بیکار بودم نام نویسی کردم! این قضیه باید سر و سامان بهتری یابد.

رییس جمهوری باید جامع‌الاطراف باشد

جاسبی در پاسخ به این پرسش که برای انتخاب رییس‌جمهوری، تجربه اولویت دارد یا تخصص، گفت: این موضوع را نمی توان از هم اکنون پیش بینی کرد. در هر حال باید فردی برای کسب رای مردم نامزد شود که از دانش مناسب برخوردار باشد و منظورم فقط تحصیلات دانشگاهی به تنهایی نیست بلکه باید از تجربه خوبی برخوردار باشد. علاوه بر این موارد باید متعهد و معتقد به نظام جمهوری اسلامی باشد. فردی که می‌خواهد رییس جمهوری شود باید ترکیبی از تعهد و اعتقاد به نظام و قانون اساسی، تجربه، دانش و اطلاعات نسبت به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را داشته باشد.

نامزد ادوار ششم و هشتم انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در موضوع ریاست جمهوری بحث فقط بر سر تخصص نیست بلکه رییس جمهوری باید با همه مردم سر و کار داشته باشد و به قول غربی‌ها جنرال و جامع‌الاطراف باشد و از همه ویژگی‌هایی که برشمردم به طور نسبی برخوردار باشد.

موافق تعیین سقف سنی برای ریاست جمهوری هستم

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد۱۴۰۰، گفت: نامزد نمی‌شوم زیرا معتقدم وقتی سقف سنی ۷۵ سال را برای نامزدی مجلس قائل شدند بنابراین برای ریاست جمهوری هم باید حد سنی در نظر بگیرند.

این فعال اصولگرا درباره تعیین سقف سنی ۷۰ سال در طرح اصلاح قانون ریاست جمهوری، گفت: اتفاقا با شرط ۷۰ سال موافقم. به نظر من در کار اجرایی شرایط سنی باید کمتر از شرایط سنی نامزدی مجلس باشد. دلیلم این است که کار مجلس ستادی، برنامه ریزی و وضع قوانین است اما کار اجرایی نسبتا سنگین است یعنی رییس‌جمهوری علاوه بر همه توانایی‌هایی که دارد باید توانایی جسمی خوب و مناسبی داشته باشد. افراد بالای ۷۰ سال خیال خود را راحت کنند و به خود بی‌جهت زحمت ندهند.

اصولگرا هستم

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره گرایش سیاسی خود، اظهار کرد: اساسا اصولگرا هستم. برخی‌ها در ۴۰ سال گذشته عملکرد خوبی نداشتند اما میان اصولگرایان و اصلاح طلبان افراد خوب، متدین و باتجربه وجود دارد

معاون نخست وزیران جمهوری اسلامی در دهه ۶۰، افزود: در ابتدا عضو حزب جمهوری اسلامی بودم و با اعضای حزب موتلفه اسلامی قبل و بعد از انقلاب همکاری داشتم و دوستان خوبی هستند اما اصل تفکرم برمبنای حزب جمهوری اسلامی بوده است.

اهل تخریب نیستم

جاسبی درباره این بخش از خاطرات مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی در پانزدهم اردیبهشت ۱۳۷۲ که نوشته بود ” با دکتر جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی صحبت شد تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود و تا صحنه بی رقیب نباشد”، گفت: قبل از اینکه هاشمی صحبت کند چند نفر از بزرگان که نمی‌خواهم نامی از آنها ببرم با من صحبت کردند. گفتند اگر نامزد شوید خوب است. پرسیدم به چه دلیل؟ و آنها هم دلایلی آوردند. گفتم اگر ببینم به نظام کمک می‌کند و باعث تشویق و ترغیب بیشتر مردم برای حضور در انتخابات می‌شود، حرفی ندارم. اما همان جا گفتم که اهل تخریب نیستم. در دوره ای که شرکت کردم هیچ فردی را تخریب نکردم و معتقدم باید هر فردی عملکرد خود را توضیح دهد و از آن دفاع کند. البته انتقاد مشکلی ندارد شاید چیز پسندیده ای باشد اما نباید مرز نقد و انتقاد به تخریب افراد و شخصیت‌ها برسد.

برای قضاوت مجلس یازدهم زود است

جاسبی در پاسخ به اینکه چگونه مجلس یازدهم می‌تواند از ارتکاب اشتباهات گذشته جلوگیری و از تجارب انباشته شده در نظام جمهوری اسلامی برای حکمرانی بهتر استفاده کند، گفت: در طول چهار دهه گذشته مقاماتی آمدند و خدماتی ارائه کردند و خود به خود مجموعه ای از تجربیات انباشته شد. قطعا این مجلس هم مثل مجالس گذشته، از این تجارب استفاده خواهد کرد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد