رفتن به محتوا

خود محافظتی بهترین شیوه در امان ماندن از کرونا


تیر ۱۷, ۱۳۹۹ اجتماعی, ایران, خبرمهم

مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم

خود محافظتی بهترین شیوه در امان ماندن از کرونا

معرفی عضو جدید خانواده "کرونا ویروس‌"ها به جامعه جهانی/مردم را برای زندگی با ویروس آماده کنیم

 

به گزارش رمز پرس به نقل از پروفسور قاسم آهنگری، متخصص ایمونوژنتیک و استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با تاکید بر اینکه امید ایمنی‌زایی ۵۰ درصدی RNA واکسن‌ها نشان از شکست در تولید واکسن کرونا دارد، اظهار کرد: از این رو محققان که امید داشتند از طریق روش‌های بیوتکنولوژیکی به واکسن دست می‌یابند، با توجه به محافظت ایمنی ۵۰ درصدی که DNA واکسن‌ها ایجاد می‌کنند، شکست خوردند.

به گفته وی، واکسیناسیون زمانی موفقیت آمیز است که بتواند در کشور و جامعه محافظت ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد کند و اگر این امر تحقق نیابد  واکسیناسیون با موفقیت همراه نیست.

آهنگری با تاکید بر اینکه حوزه تولید واکسن با Yes Or No یا Black & White همراه است، در این باره توضیح داد: واکسن، یا ایمنی‌زایی ایجاد می‌کند و یا خیر در غیر این صورت نیمی از جمعیت ۸۰ میلیونی کشوری در برابر ویروس ایمنی می‌شوند و نیمی دیگر ایمنی ایجاد نمی‌شوند و در این صورت باید به دنبال افرادی که در برابر ویروس ایمن نشدند گشت و افراد ناقل را پیدا کرد.این متخصص ایمونوژنتیک اضافه کرد: از آنجایی که هیچ تدبیری برای ناقلان ویروس صورت نگرفته است از این رو ما واکسن ایمنی‌زایی را در اختیار نداریم.کرونا عضو جدید خانواده خود را به جامعه جهانی معرفی می‌کند وی تغییر فرم ویروس کرونا را یکی از چالش های جهانی محققان در مواجه با آن ذکر کرد و ادامه داد: این تغییر فرم موجب شده که در ابتدا با فرم های A، B، C و D سروکار داشتیم و روز گذشته نیز فرم G این ویروس از سوی محققان آمریکایی گزارش شد از این رو متخصصان به این امر واقف شدند که دستیابی به یک واحد واکسن جدید که بتواند محافظت ایمنی کامل در برابر این ویروس ایجاد کند در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.

آهنگری با تاکید بر اینکه سلول‌های سیستم ایمنی، بدن را در برابر ویروس ایمن نگه می‌دارند، گفت: این در حالی است که یکی از علایمی که موجب عدم کارایی سیستم ایمنی بدن می‌شود و نمی‌توانیم آن را از بین ببریم “لنفوسیتوپنی” (اختلالی است که در آن لنفوسیت کافی در خون وجود ندارد) است. این به معنای آن است که کرونا ویروسسلول‌هایی که باید در بدن را در برابر ویروس ایمنی ایجاد کنند، هدف قرار می‌دهد و این امر موجب کاهش گلبول‌های سفید خواهد شد. در صورتی که سلول‌های سفید سربازان ایمنی بدن ما هستند و باید ما را در برابر عوامل بیماری‌زا محافظت کند.

استاد تمام دپارتمان ژنتیک پزشکی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه این ویروس با اختلالات ناخواسته‌ای که در سیستم ایمنی  ایجاد می‌کند باعث گسترش بیماری و مرگ و میر مبتلایان می‌شود، افزود: این وضعیت در حالی است که در ماه‌های اخیر در سطح جهانی و هم در سطح کشور اخباری در زمینه تولید واکسن منتشر می‌شود که این اخبار گاهی اوقات کاربردهای علمی ندارد و بیشتر برای تحت الشعاع قرار دادن سایر مسایل است ولی محققان و متخصصان جهانی در این زمینه مطلع هستند که امکان دستیابی به واکسن اختصاصی برای این نوع از رترویروس‌ها (کووید-۱۹) در آینده نزدیک وجود ندارد و افق‌های نزدیکی نیز برای کشف واکسن کرونا متصور نیستند.

وی به تجربیات برخی از کشورها در این زمینه اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکلات ایجاد شده در انگلستان به دلیل شیوع کرونا ویروس، اخیرا مجلس، رییس کمیته واکسن این کشور را مامور کرد که گزارش کاملی در زمینه واقعیات موجود در زمینه تولید واکسن ارائه دهد.

آهنگری اضافه کرد: در این گزارش آورده شده است که دسترسی به این واکسن که بر طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی باشد و ایمنی کاملی ایجاد کند، وجود ندارد و واکسن‌هایی که برای ویروس کووید-۱۹ ارائه می شود ایمنی کاملی را ایجاد نخواهد کرد.

خود محافظتی بهترین شیوه در امان ماندن از کرونا

این محقق حوزه ایمنی شناسی بالینی با تاکید بر اینکه بیماری کووید-۱۹ و کرونا نه درمان و نه واکسن دارد، خاطر نشان کرد: از این رو در چنین شرایطی لازم است از انتشار اخبار درباره روش‌های مختلف درمان و پیشگیری که اثبات نشده است، جلوگیری کرد در غیر این صورت تصور مردم جامعه بر این است که به زودی واکسن و داروی آن تولید می‌شود و این روش سم مهلکی برای جامعه و فرصت خوبی برای تکثیر این ویروس است.

وی اضافه کرد:محققان دانشگاه “نیوساوت‌ولز” با توجه به مدل شیوعی که دارد، پیش‌بینی کرده بودند که ایران در ابتدای تیر ماه سال جاری شاهد پیک اصلی شیوع بیماری کووید خواهد بود و در شماره ماه می مجله “ساینس” (Science) به نتیجه این مطالعات اشاره شده بود.

آهنگری خاطر نشان کرد: این ویروس با توجه به شیوعی که در کشور دارد نشان می‌دهد که تا سال‌های آینده با ما خواهد بود و این گفته یک واقعیت انکار ناپذیر است. کشور ما نیز نه قادر به پرداخت هزینه‌های هنگفت است و نه می‌توانیم محدودیت‌های شدید و سختگیرانه را اجرایی کنیم و بهترین روش آن است که به سرعت بازنگری در روش های آگاهی بخشی عمومی (Public awareness) ایجاد شود و مردم را برای زندگی با این ویروس که نه واکسن دارد و نه درمان  اختصاصی برای آن عرضه شده است، آماده کنیم.

آهنگری در پایان روش بهینه دیگر برای مقابله با این ویروس را “خود محافظتی” نظیر پروتکل بهداشتی کشور سوئد اعلام کرد و گفت: چنانچه مراقبت‌های لازم برای بهداشت فردی رعایت نشود، بحران‌های دیگر بهداشتی و غیر بهداشتی را در جامعه شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد