رفتن به محتوا

نوام چامسکی: بحران کر ونا با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد


فروردین ۱۶, ۱۳۹۹ اجتماعی, خبرفوری, خبرمهم, سیاسی

نوام چامسکی: همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود/ این بحران با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد

نوام چامسکی: همه گیری کرونا قابل پیشگیری بود/ این بحران با خیانت نظام سیاسی آمریکا وخیم‌تر شد

به گزارش رمز پرس به نقل از نوام چامسکی،  زبان شناس و فیلسوف آمریکایی بحران کرونا ویروس قابل پیشگیری بوده زیرا اطلاعات کافی برای جهان در این زمینه در دسترس بوده است. او همچنین درباره ادامه چالش‌هایی همچون تهدید جنگ هسته‌ای و گرمایش زمین به محض پایان این همه‌گیری هشدار داد.

نوام چامسکی، زبان شناس و فیلسوف آمریکایی اظهار کرد، همه گیری کرونا با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه در دسترس قرار داشت، قابل پیشگیری بود و در اکتبر ۲۰۱۹ نیز یک مانور شبیه سازی شده گسترده در خصوص یک همه گیری احتمالی توسط مرکز جان هاپکینز با همکاری مجمع جهانی اقتصاد و بنیاد گیتز برگزار شد.
وی افزود، با این وجود “هیچ اقدامی صورت نگرفت و این بحران با خیانت نظام سیاسی (آمریکا) که به اطلاعاتی که از آن آگاه بود، توجه نکرد، وخیم‌تر شد.
به گفته او، کشورها در مواجهه با کرونا رویکردهای متفاوتی داشته‌اند و برای مثال در اروپا، آلمان ظرفیت تشخیصی مناسبی در اختیار داشت و می توانست بسیار خودخواهانه عمل کند و به دیگر کشورها کمک نکند و این در حالی است که “کشورهای دیگر این بحران را نادیده گرفتند و بدترین آن ها انگلیس و از همه بدتر آمریکا بود”.
چامسکی با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا گفت: یک روز می گوید “بحرانی در کار نیست، این بیماری مثل آنفولانزا است”. روز بعد می گوید “این بحرانی وحشتناک است و از همان اول این را می دانستم” و فردای آن می گوید “باید به کارهایمان بازگردیم چون من باید در انتخابات پیروز شوم”. اینکه جهان در چنین دستانی است، شوکه کننده است.
او با تشبیه ترامپ به “دلقکی که مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی است” گفت: ما به سمت مرز فاجعه پیش می‌رویم که بسیار وخیم‌تر از هر چیزی است که تاکنون در تاریخ بشریت پیش آمده است.
وی افزود: دونالد ترامپ و نوکرانش در مسابقه برای رسیدن به پرتگاه از دیگران پیشی گرفته‌اند. ما در واقع با دو تهدید عظیم مواجهیم، یکی تهدید فزاینده جنگ هسته‌ای و دیگری تهدید فزاینده گرمایش زمین.
چامسکی تاکید کرد، در حالی که “پیامدهای هولناک” کرونا جبران شدنی است، در مورد دیگر تهدیدها “جبرانی وجود نخواهد داشت”.
او همچنین به دلیل ادامه تحریم ها علیه ایران در چنین شرایطی، از ترامپ انتقاد کرد.
چامسکی گفت: احتمالا روی مثبت کروناویروس این است که این بیماری ممکن است مردم را به اندیشه درباره اینکه چه جهانی را می خواهند، سوق دهد.
وی با اشاره به این که پیش از این نیز گونه‌های دیگری از کروناویروس در جهان شیوع یافته است، گفت، آزمایشگاه‌ها می‌توانستند با توجه به تجربه‌هایی که از گسترش این بیماری ها مانند سارس داشتند، روی ساخت واکسن کار کنند و تدابیر محافظتی دیگری کار کنند اما چرا این کار را نکردند؟ وی افزود: ما سرنوشت خود را در دست استبدادهای خصوصی به نام شرکت ها قرار داده‌ایم که در برابر مردم مسئول نیستند.
او هشدار داد که گزینه‌هایی که در دوران پس از این همه گیری وجود خواهند داشت، “روی کار آمدن دولت های بسیار مستبد تا بازسازی افراطگرایانه جامعه و صحبت‌های انسانی بیشتر در زمینه نیازهای بشری و رد منافع شخصی” خواهند بود.
به گفته چامسکی، “باید در ذهن داشت که دولت های بسیار مستبد با نئولیبرالیسم کاملا سازگاری دارند”.
انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد