رفتن به محتوا

دکتر نعمت اله انوری:سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاه نسبت به کل بیکاران بیش از ۴۳درصدسهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاه از دید گاه

دکتر نعمت اله انوری پژوهشگر  و مدرس  دانشگاه

به گزارش رمز پرس  به نقل از دکتر نعمت اله انوری :  امروزه، با وجود نیاز مبرم کشور به جوانان متخصص در بخش های مختلف صنعتی، عمرانی و …، متاسفانه نرخ بیکاری به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به علت عدم هماهنگی بین بخش خصوصی و دولت افزایش پیدا شده است. بر اساس آمار سال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاه نسبت به کل بیکاران بیش از ۴۳درصد بوده که نسبت به سال ۹۷ نزدیک به ۴ درصد افزایش داشته است. در این نوشتار این موارد در سه بخش تحلیل می شوند، سیاست‌های دولت، انتظارات دانش آموختگان و مسایل آموزشی و مهارتی.

سیاست های دولت مانند، رکود حاکم بر بازار، واردات بی رویه کالا، عدم فرهنگ صحیح کار، قوانین سخت گیرانه‌ای میان کارگر و کارفرما، عواملی هستند که بیکاری در میان دانش آموختگان را به شدت افزایش داده است.

توقع قشر دانش‌آموخته از کار و افزایش سطح انتظارات آنها از جمله عواملی هستند که بر میزان رشد بیکاری تاثیر به سزایی دارند .در واقع این تفکر مهمترین دلیل بیکاری بیش از نیمی از جوانان تحصیل کرده جامعه ماست

یکی دیگر از علل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، کاربردی نبودن سرفصل‌های دروس دانشگاهی و تئوری محور بودن آنها است. متأسفانه در نظام آموزشی کشورمان به این نکته کمتر اشاره شده است و دانشگاه‌ها بیشتر به جنبه تئوری دروس اشاره می‌کنند. رشد کمی دانشگاه‌ها باعث می‌شود سطح کیفی آموزش‌های دانشگاهی به شدت افت کرده و شاهد سیل عظیم تحصیلکرده‌های بیکار، فاقد مهارت و دانش عملی باشیم. ارتباط نداشتن رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار کشور از مهمترین عوامل بیکاری است. تفکر وابستگی به دولت در ایجاد شغل و استخدام باعث شد که هدف از تاسیس دانشگاه مدرن در ایران تربیت نیرو‌های متخصص و حرفه‌ای برای دولت باشد که با ایجاد مشاغل متعدد آنان را در استخدام خود در می‌آورد. این فرآیند به گونه‌ای گسترش یافت که دولت دانشجویان دانشگاه‌ها را ملزم می‌کرد تا در شروع تحصیلات تعهد دهند تا دو برابر مدت تحصیل برای دولت کار کنند. پس این اندیشه بر مبنای دو اصل استوار بود: دولت نفتی پولدار و تضمین شغل پس از تحصیلات دانشگاهی!

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد