رفتن به محتوا

فردای ادغام بانک ها ، فرصت و تهدید


اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ اجتماعی, اقتصادی

دکتر امیر جعفری صامت، استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم بانکی:

 فردای  ادغام  بانک های , انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه اعتباری کوثر بررسی میشود

به گزارش رمز پرس در گفتگویی با دکتر امیر جعفری صامت، با عنوان فردای بانک های , انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه اعتباری کوثر تشریح گردید

بر پایه اطلاعیه بانک مرکزی، بانک های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهراقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام خواهند شد. موضوع ادغام بانکها از سال گذشته در سطح منابع خبری شنیده می شد که با اطلاعیه رسمی بانک مرکزی موضوع ادغام قطعیت یافت.

به گفته رسانه های خبری فرآیند ادغام بانک ها به سرعت در حال اجراست که باید تا پایان سال به مرحله نهایی و ادغام برسند.

با این حال ادغام بانک های یاد شده هر چند از نظر مسئولان بانک مرکزی به عنوان یک فرصت قلمداد می شود، اما این امر می تواند تهدیدهای خاصی به دنبال داشته باشد، چرا که در صورت داشتن شرایط مطلوب برخی بانک ها در زمینه های حقوقی، مالی، مالیاتی، نیروی انسانی و ثبتی،ادغام با مشکلات خاصی رو به رو خواهد شد. اما اگر این ادغام به منظور اصلاح نظام بانکی کشورباشد می تواند برنامه هایی همچون افزایش کنترل، اتخاذ تصمیم یکپارچه و از همه مهم تر برچیده شدن بی نظمی های موجود امور بانکی که منجر به فساد می شود به دنبال داشته باشد.

ادغام بانک ها تصمیم درست و بزرگی است و هر چند که نگرانی های عمده ای برای سپرده گذاران، کارمندان و مدیران این بانک ها ایجاد کرده است.

علاوه بر این ادغام بانک ها همراه با مشکلات و ریسک هایی همراه است که در صورت نداشتن ارزیابی صحیحی از این چالش ها و چاره اندیشی به موقع برای آنها، ادغام از اثربخشی و کارایی کمی برخوردار خواهد بود.

یکی از این مشکلات به محدودیت ها و مشخص نبودن ابعاد و چهارچوب های حقوقی و قانونی ادغام برمی گردد. علی رغم وجود مقرراتی که در قوانین مختلف به موضوع ادغام شرکت ها پرداخته است، در ایران قانون مستقل و جامعی در خصوص ادغام بانک ها وجود ندارد.

بدون تردید اصلاح نظام بانکی، منجر به حذف بنگاه داری و تجارت های غیر بانکی می شود چرا که این بستر با ادغام بانک ها مانند فروش املاک، آزاد شدن دارایی مازاد هزینه و فروش سهام و افزایش سرمایه فراهم می گردد.

به گفته صاحب نظران اقتصادی، ادغام های بانکی با اهداف مختلفی مانند برخورداری از مزایای صرفه به مقیاس، افزایش نسبت کفایت سرمایه و از همه مهم تر با هدف نجات بانکها از ورشکستگی انجام می شود و همچنین توجه به مسائل مهمی همچون شناخت دقیق ابعاد و ساختار مالی بانک های

موضوع ادغام، برنامه ریزی فرآیند ادغام و طرح ریزی اقدامات مؤثر در راستای کاهش تضاد منافع ذی نفعان برای افزایش احتمال موفقیت ادغام ضروری است

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد