رفتن به محتوا

افزایش ۴۳ درصدی پول در یکسالگاهی به گزیده‌های اقتصادی امروز

پول در ایران زیاد شد

پول

واردات در ازای صادرات مجوز گرفت

به گزارش رمز پرس  :در پی نوسانات نرخ ارز واردات بسیاری از کالاها که نیاز کشور محسوب نمی‌شد به کشور ممنوع اعلام شد و تنها برخی از کالاها اجازه واردات به کشور و .

در مبادلات تجاری ایران و روسیه؛ پول ملی جای دلار نشست

در یکی – دو سال اخیر حرف‌های بسیاری در زمینه حذف دلار از معاملات تجاری ایران به میان آمده بود که اقتصاد ایران توانستند با برخی از کشورها در این زمینه به توافق برسند. در آخرین توافق صورت گرفته قرار بر آن شده دلار از مبادلات ایران و روسیه حذف شود.

امام نکته قابل توجه در این میان آن است که در سال‌های ابتدایی تحریم علیه روسیه قرار بر آن بود ایران حجم بسیار قابل توجهی از نیاز بازار روسیه را رفع کند اما با بهانه‌هایی همچون عدم وجود کانتینر یخچالی در کشور، عدم بسته بندی به روز و بازاریابی مناسب آنطور که باید تجارت با ایران کشور تقویت نشد.

عراق بدهی خود را پرداخت می‌کند

عراق در چند سال اخیر بدهی قابل توجهی از دریافت گاز و برق به ایران داشت که به واسطه مشکلات سیاسی و تحریم‌ها این مبالغ در خاک عراق بلوکه شده بود، حال در سفر اخیر عبدالناصر همتی- رئیس کل بانک مرکزی مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در نشست رئیس کل بانک مرکزی ایران و رئیس کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین و جزئیات آن به امضای دو طرف رسید.

افزایش ۴۳ درصدی پول در یکسال!

در سال‌های گذشته هر زمان که رشد نقدینگی اعلام می‌شد دولت برای رفع و رجوع این رشد ورود پول بخش غیر مجاز بازار پولی و مالی به چرخه قانونی را دلیل این امر می‌دانست اما در شرایط فعلی که چنین اتفاقی رخ نداده است، رشد نقدینگی جای سوال دارد. حال با تمام این تفاسیر بانک مرکزی در آخرین آمار منتشره خود از افزایش ۴۳ درصدی پول در یکسال اخیر خبر داده است.

بانک مرکزی تازه‌ترین آمار بخش پولی و بانکی کشور در آبان ماه سال جاری را منتشر کرده که بر این اساس، میزان کل نقدینگی نظام بانکی در این ماه به بیش از ۱,۷۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۱۲.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.

میزان نقدینگی در آبان‌ماه سال گذشته ۱,۴۲۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که رشد نقدینگی در این ماه نسبت به آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، برابر ۲۲.۶ درصد بوده است و مقایسه این آمار حاکی از آن است که شتاب رشد نقدینگی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

رهگیری فرارهای مالیاتی با صندوق مکانیزه فروش

وزیر اقتصاد و دارایی روز گذشته از فرار مالیاتی تا ۴۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد خبر داده بود که در راستای جلوگیری از این فرارها رئیس سازمان امور مالیاتی از تصویب مصوبه‌ای برای مکانیزه کردن صندوق‌های فروش به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی خبر داده است و در انتظار تائید شورای نگهبان است.

حال با این شرایط جای سوال دارد که تمام فراریان مالیاتی از طریق صندوق‌های فروش شناسایی می‌شوند و از سوی دیگر فروش‌های فروشگاهی رقم قابل توجهی در اقتصاد نیست که ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی را به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد