رفتن به محتوا

وزیر نیرو اعلام کرد:افزایش ۱۱ برابری انرژی تولیدی ایرانوزیر نیرو اعلام کرد

خبر خوش برای مردم /افزایش ۱۱ برابری انرژی تولیدی ایران

رضا اردکانیان

وزیر نیرو گفت: در شرایط فعلی، نقش آب و برق علی‌رغم وجود تحریم‌ها در کشور بسیار پررنگ است تا جایی که می‌توان به مردم این خبر خوش را داد که تحریم‌ها خللی در تامین آب و برق آن‌ها ایجاد نخواهد کرد.

به‌گزارش رمز پرس از  ایسنا، رضا اردکانیان امروز در حاشیه مراسم تبادل تفاهم‌نامه میان وزارت نیرو و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرایط فعلی ما در مقایسه با سایر جوامع در طی چهار دهه اخیر، بسیار افتخار آمیز بوده است. با وجود این‌که جمعیت ما نسبت به چهل سال قبل حدود سه برابر شده است ولی میزان انرژی تولیدی در کشور بیش از ۱۱ برابر افزایش یافته است.

او با بیان این‌که علی‌رغم تحریم‌هایی که به کشور اعمال شده است، وضعیت خوبی را در صنعت آب و برق داریم، در این باره گفت: مردم نباید نگران تامین آب و برق باشند، چراکه تمام تدابیر برای این مساله اندیشیده شده است.

وی با تاکید بر این‌که اتکای ما برای تامین تجهیزات آب و برق تا حد زیادی متکی به منابع داخلی است، گفت:  از حیث ساخت تجهیزات صنعت برق، ۱۰۰ درصد اتکای ما به داخل است و در بخش آب نیز تا حد زیادی توانسته‌ایم تجهیزات صنعت برق را خودمان تولید کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر این مساله که اتکای ما به منابع دولتی و بودجه دولت تا حد زیادی کاهش یافته است و متکی بر منابع داخلی هستیم، خاطر نشان کرد: نقش آب و برق در بسترسازی توسعه کشور بسیار مهم است، اما می‌توان صراحتا اعلام کرد که یکی از کارنامه‌های روشن جمهوری اسلامی ایران در این فصل است.

اردکانیان در ادامه با تاکید بر این مساله که اکنون در مقایسه با چهار دهه گذشته وضعیت ما در حوزه آب و برق بسیار افتخارآمیز است، خاطر نشان کرد: علی‌رغم این که جمعیت، کمتر از سه برابر شده است، اما میزان انرژی تولیدی بیش از یازده برابر است. همچنین با توجه به نقش موثری که انرژی و شبکه برق در توسعه کشور دارد، باید این را بگوییم  که در حال‌ حاضر شرایط زندگی نسبت به گذشته  حرکت رو به جلویی را داشته است.

به گفته وی، در زمینه آب نیز یکی از بهترین شاخص‌ها را در سطح دنیا داریم، چراکه در حال‌ حاضر، در برخی از کشورهای توسعه‌یافته نیز در مناطق مختلف دنیا، شاهد نوساناتی در تامین آب در بخش‌های کوچک هستیم و این‌ در حالی است که باید گفت که بیش از ۹۹ درصد جمعیت شهری دسترسی به آب شرب سالم دارند.

وزیر نیرو با اشاره به وضعیت فاضلاب نیز، تاکید کرد: با توجه به این‌که موضوع فاضلاب یک موضوع نسبتا جدید در دنیاست و از هر سه نفر، یک نفر دسترسی به سیستم‌های بهداشتی ندارند، در ایران جمعیت تحت پوشش جمع‌آوری فاضلاب حدود ۵۰ درصد جمعیت کشور است.

وی با بیان این‌که در این حوزه، فعالیت‌های خوبی در حال انجام است، تصریح کرد: در دولت‌های یازدهم و دولت دوازدهم تاکنون بیش از پنج و نیم میلیون نفر از جمعیت روستایی و به طور متوسط در هر سال، حدود یک میلیون نفر تحت پوشش شبکه‌های آب‌رسانی قرار گرفته‌اند. علاوه بر این، در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر نیز بسترسازی مناسب ایجاد شده است.

اردکانیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ۱۰۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران داریم، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قرار است که تا پایان دولت دوازهم این ظرفیت به ۴۰۰۰ مگاوات افزایش یابد. علاوه بر این نیز برای تامین برق سال آینده، ۲۷ نیروگاه سیکل ترکیبی را در استان‌های مختلف در حال‌ ساخت داریم و تا تابستان سال آینده قرار شده است تا بیش از ۵۰۰۰ مگاوات به ظرفیت نصب شده کشور اضافه شود.

به گفته وزیر نیرو قرار است که ۳۰۰۰ مگاوات نیز از طریق مدیریت مصرف، کاهش بار صورت گیرد که برای این موضوع نیز اقدامات زیادی در نظر گرفته‌ایم  چراکه تنها با مدیریت مصرف است که می‌توان  میزان مصرف برق را کنترل کرد.

به گفته وی، شبکه تبادل انرژی را با تمامی کشورهای همسایه برقرار کرده‌ایم و درصددیم که صادرات برق از طریق بخش خصوصی داخلی  و خارجی و به ویژه‌ تجدیدپذیرها توسعه دهیم.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد