رفتن به محتوا

سه ایراد “شهرداری‌” به لایحه بودجهسه ایراد “شهرداری‌” به لایحه بودجه ۹۸

معاون شهردار تهران

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران سه ایراد به لایحه بودجه ۹۸ کشور را تشریح کرد.

زریر نگین تاجی در گفت‌وگو با ایسنا،  در واکنش به لایحه بودجه سال ۹۸ که روز سه شنبه از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، گفت: متاسفانه در این لایحه به سهم شهرداری‌ها توجه نشده است. چرا که در سال ۱۵ الی ۲۰ درصد درآمدهای شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده است، اما در لایحه بودجه ۹۸ به مسئله سهم شهرداری‌ها به مالیات بر ارزش افزوده توجه نشده است.

وی با اشاره به جلسه هفته گذشته شهردار تهران با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، گفت: اگر سهم شهرداری‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده به درستی پرداخت نشود کلانشهرها به خصوص تهران در حل مشکلات خود دچار وقفه می‌شوند، در لایحه بودجه ۹۸ سه نکته وجود دارد که لازم است نسبت به اصلاح آن در مجلس شورای اسلامی اقدام شود.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه در تهران و سایر شهرها با توجه به نسبت جمعیتی شهر به روستا سهم شهر تهران از محل مالیات بر ارزش افزوده ۸۸ درصد و نقاط روستایی و عشایری نیز سهم ۱۲ درصدی است، اظهار کرد: این مطلب در بودجه ۹۷ اینگونه بود. چرا که پیش از این سهم شهرداری‌ها و روستایی‌ها از محل مالیات بر ارزش افزوده ۷۰ به ۳۰ بود که در لایحه بودجه ۹۷ این رقم به ۸۸ و ۱۲ درصد رسید.

نگین تاجی با بیان اینکه حالا در لایحه بودجه ۹۸ مجددا به فرمول ۷۰-۳۰ اشاره شده است، گفت: سهم شهرداری‌ها از ۸۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود و لازم است که برای حل مشکلات کلانشهری همچون تهران این عدد ۸۸ درصد کاهش نیابد.

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه روند تخصیص عوارض ارزش افزوده نیز در لایحه بودجه ۹۸ تغییر کرده است، گفت: پیش از این سازمان امور مالیاتی سهم شهرداری‌ها را به حساب آنها واریز می‌کرد؛ اما حالا بر اساس لایحه بودجه ۹۸ توزیع عوارض ارزش افزوده به تشخیص و تصمیم شورای برنامه ریزی و توسعه استان که زیر نظر استانداری است انجام می‌شود و آنها مشخص می‌کنند که این وجوه صرف چه مواردی شود که قطعا نظام بروکراسی پیچیده‌ای را دارد و در کار شهرهای پویایی همچون تهران، وقفه ایجاد می‌کنند.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران اظهار کرد: در لایحه بودجه ۹۷ عوارض فرآورده‌های نفتی برای امسال مبلغی حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان بود و همچون سنوات گذشته در اختیار سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها قرار می‌گرفت؛ اما در لایحه بودجه ۹۸ کشور ۳۲۰۰ میلیارد تومان به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده است و برای ما نیز جای سوال است که چرا عوارض فرآورده‌های نفتی به جای آنکه به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ریخته شود به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده است. چرا که با این تصمیم قطعا شهرهای کوچک که بضاعت کمتری دارند به مشکلاتی بر می‌خورند.

نگین تاجی با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۸ با آنکه پیشتر نظرات خود را به صورت مکتوب و شفاهی اعلام کرده بودیم به مجلس ارائه شد، گفت: قطعا از ظرفیت نمایندگان شهر تهران در مجلس و اعضای شورای شهر در تهران استفاده خواهیم کرد تا اجازه ندهیم از اختیارات شهرداری‌ها کاسته شود.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد