رفتن به محتوا

دکتر امیر جعفری صامت:مساله پژوهش با جایگاه اصلی خود فاصله معنا داری دارد 

دکتر امیر جعفری صامت: پژوهش یکی از محور‌های اصلی توسعه و پیشرفت هر کشور به شمار می‌رود

در گفتگو ی خبرنگار  رمز پرس با  دکتر امیر جعفری صامت ایشان اظهار داشتند ، از آنجا كه پژوهش یکی از محور‌های اصلی توسعه و پیشرفت هر کشور به شمار می‌رود. و از طرفی دانش بر اساس پژوهش‌هاي انجام يافته و  با  مطالعه منابع اطلاعاتی موجود به دست می‌آید، به نظر مي‏رسد تحقق اين مهم مستلزم شناخت جايگاه واقعي پژوهش درمراكز آموزش عالي است. اما با این وجود متاسفانه هنوز موضوع پژوهش جايگاه واقعي خود را در مراكز آموزشي كشور پيدا نكرده و اين مسئله‎اي است كه به شدت پژوهشگران و اساتيد از آن رنج مي برند.

با نگاهی به سابقه پژوهش و کار پژوهشی در دانشگاههای کشور می‎توان‎گفت، هنوز مساله پژوهش با  جایگاه اصلی خود فاصله معنا داری دارد و عليرغم تاكيدات پي درپي مسئولان در جايگاه واقعي خود قرار نگرفته است. يكي از اين مسائل  توجه به آمار تعداد پژوهشگران کشور، سهم بودجه در نظر گرفته شده برای پژوهش، تعداد مراکز تحقیقاتی و غيره در مقایسه با کشورهای توسعه ‌یافته است. كه نشان از ضرورت تدبیر و تلاش هرچه بیشتر مسئولان در این باره دارد.

عدم توجه بيشتر به فرهنگ پژوهش و اعتبار علمي آن مسئله ديگري است كه متاسفانه با گذشت سالها  قضاوت در باره توسعه آن هنوز جاي تامل است. علیرغم  بیان و تاكيد مداوم مسئولان آنچه در عمل مشاهده مي‏شود وجود اين نارسايها را بشدت اثبات مي‏كند. به نظر مي‏رسد در اين خصوص استفاده مفید و موثر از ظرفیت‌های موجود تحقیقاتی کشور مهم باشد. بطور نمونه اگر یک تولید‌کننده خرد یا کلان، در آغاز یا ادامه فرآیند تولید خود، از همین ظرفیت‌های پژوهشی موجود استفاده کرده و تصمیمات خود را بر پایه نتایج حاصل از کارهای پژوهشی قرار دهد، آنگاه با فرض تامین سایر الزامات مربوط به ارتقای تولید ملی، نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد.

بطوریکه بيان شد؛ پژوهش نه تنها بهترین راهکار‌های ممکن جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های زندگی را مطرح می‎کند بلكه این امر فعالیتی منسجم برای رسیدن به ‌شناختی روشن‌تر از مفاهیم پیرامون ما نیز فراهم می‎کند. اما به شرطي كه از جايگاه واقعي برخوردار باشد.

از آنجا که هیچ پژوهشی نمی‌تواند بدون برقراری پیوند با پیشینه پژوهشی در حوزه موضوعی خود موفق باشد، دسترسی به منابع اطلاعاتی روزآمد یکی از مهمترین نیازهای پژوهشگران است، كه بايد در اختيار پژوهشگران قرار گيرد. بر اين اساس پژوهشگران مي‏توانند، به یافته‌های سایر پژوهشگران از طریق مجله‌های علمی، کتاب‌ها، سایت‌های اینترنتی و پایگاه‌های اطلاعاتی دسترسي داشته باشند.

کارهای پژوهشی در کشور مستلزم ایجاد یک نظام ساختارمند اخلاق در پژوهش است. که برای تحقق این امر در حیطه اخلاق پایبندی بیش از پیش به سازو کار قوانین پژوهشی است. اصول کلی اخلاق مانند اصل مالکیت، وفاداری و صداقت است، بنابراین رعایت این اصول درصد خطاها و سوء رفتارهای پژوهشی را کاهش می دهد.

اميد است مسئولان امر بيشتر كوشش كنند با برنامه ريزي دقيق و مدون درباره افزايش بودجه پژوهش، توجه به پژوهش هدفمند، متناسب سازي موضوع پژوهش با نيازهاي پژوهشي بخشهاي صنعني و جامعه  جايگاه واقعي پژوهش را برجسته نمايند.. مسئله‏اي كه عليرغم تاكيد مسئولان امر تنها در حد حرف باقي مانده و كمتر عملياتي شده است. در اينصورت با مشخص شدن جايگاه پژوهش، جامعه و صنعت به نتايج پژوهشي و اعتبار آن بيشتر اعتماد خواهند كرد و در نتيجه موجب توسعه پژوهش خواهد شد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد