رفتن به محتوا

اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه‌ استان تهران


آبان ۹, ۱۳۹۷ استان ها, ایران, تهران

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از اختصاص رقم ۳۰ هزار میلیارد تومانی به عنوان منابع مالی برای توسعه استان تهران خبر داد.

یه گزارش رمزپرس،نعمت الله ترکی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: جدول منابع مالی این برنامه‌ها از چند بخش دولت(ملی و استانی)، مالیات بر ارزش افزوده، کمک مالی خیریه‌ها و منابع مالی شهرداری‌ها تنظیم شده است. پیش از این منابع مالی فقط دولتی بود. سال گذشته ۵۰۰۰ میلیارد از محل ارزش افزوده در اختیار شهرداران و دهیاران قرار گرفت که رقم قابل توجهی است. بنابراین دهیاران و شهرداران ملزم به اجرای برنامه‌ها براساس سند توسعه هستند و این منابع مالی را هم باید در جهت اجرای برنامه‌ها هزینه کنند.
وی افزود: اولین گام برای اجرایی کردن سند توسعه تصمیم گیری بر حسب واقعیت‌ها است. ما می‌خواستیم برنامه عملیاتی بنویسیم که یک برنامه کلی با خروجی چاپ کتاب نباشد. در این سند راهبردها نوشته شده و متولی برنامه در شهرستان می‌داند که در حوزه فرهنگ یا حوزه آموزش چه کار باید انجام دهد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران ادامه داد: اعتقاد من بر این است که در جمهوری اسلامی ایران بویژه در تهران تمام ظرفیت ها و منابع وجود دارد. استان تهران به عنوان پایتخت ظرفیت خاص دارد. برای مثال در حوزه گردش مالی، بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال گردش مالی دارد که  اگر ۲ درصد آن در جهت توسعه استان قرار گیرد کمک بزرگی است.
وی با تاکید بر اینکه بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور در نقاط شهری مستقر هستند افزود: مدیریت شهری و  به عبارتی دیگر شهرداری متولی امر خدمات رسانی است و این ارگان باید خدمات خود را در قالب حوزه هایی که سازمان مدیریت اعلام می کند آورده و طبق برنامه توسعه ای استان پیش برود.

به گفته ترکی، قانون می گوید هر زمان طرح توسعه ای نوشته می شود باید در شورای برنامه ریزی تصویب شود. پیش از این شهرداری ها با مصوبه اعضای شورا برنامه ای را آغاز می کردند. با شهرداری تهران و فرمانداران و شهرداران شهرستان های استان جلسات تخصصی بسیاری در زمینه اسناد توسعه ای استان برگزار کرده ایم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: نزدیک به ۲٫۵ میلیون نفر در حوزه بافت شهری و روستایی فرسوده در استان تهران مستقر هستند. همچنین حدود ۲ میلیون نفر در نقاط حاشیه نشینی استان سکونت دارند. تأمین منابع این طرح از صندوق توسعه ملی است. نفرات و تعداد محله مشخص شده و طولانی شدن روند اجرای این طرح به دلیل شناسایی ۲۲ محله شهر تهران و ۱۵ شهرستان پایتخت است که از سال ۹۷ به ترتیب اولویت هر سال ۳۰ درصد بافت فرسوده باید احیا شود.
وی به نرخ بیکاری در استان تهران اشاره کرد و افزود: بیشتر فعالیت ها در استان تهران در حوزه خدمات است. بنابراین ظرفیت کار در استان تهران بالا است. هم اکنون شهرک های صنعتی پاکدشت و شهر تهران برای افراد جویای کار آمادگی و ظرفیت دارند. هم اکنون بیش از ۱۷ هزار واحد صنعتی و ۶۵۰ واحد صنفی مستقر در استان تهران وجود دارد که ظرفیت اشتغال زایی بالایی دارند. اینکه می گویید بیکاری در استان تهران زیاد است بار روانی مسئله است.
وی افزود: بیکاری در استان تهران رخ نداده است. در فصل بهار، نرخ بیکاری زیر ۱۲ درصد و برخی شهرستان ها ۶ درصد بوده است. این در حالی است که سرانه تولید صنایع در ۶ ماه سال ۹۷  نسبت به ۶ ماهه سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته و این معادله نشان از افزایش میزان اشتغال زایی دارد.
ترکی تاکید کرد: ۵۰۰۰ واحد صنعتی مستقر در شهرک صنعتی استان تهران شناسنامه دارند، تیم آمار و اطلاعات سازمان مدیریت به این واحدها مراجعه کرده، ممکن است تولید واحد کم شده باشد اما تعطیل نشده است. واحدهای تولیدی که در گذشته در استان تهران صادرات محور بودند با افزایش نرخ ارز باید خوشحال باشند. مواد اولیه استفاده کرده و کالا صادر می کند.
انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد