رفتن به محتوا

آماده‌سازی ناو باربری بدون سرنشین “پروگرس ام.اس-۸″+تصاویرمتخصصان شرکت “روسکاسموس” در پایگاه پرتاب‌های فضایی “بایکونور”،دومین مرحله آماده‌سازی موشک “سایوز ۲-۱ آ” برای پرتاب ناو باربری بدون سرنشین “پروگرس ام.اس-۸” را به پایان رساندند.

ناو پروگرس

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا؛ آماده سازی ناو باربری بدون سرنشین “پروگرس  ام.اس-۸” برای اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحت نظارت دقیق کارشناسان این شرکت صورت می‌گیرد و امروز اعضای مدیریت فنی در بایکونور مراحل پیکره بندی(مونتاژ) انجام شده را تایید کردند.

این پرتاب که با هدف پرواز تحویل سوخت، تجهیزات، غذا، آب و سایر نیازهای سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی برنامه‌ریزی شده است روز ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ صورت خواهد گرفت.

این ناو چهارصد و سی هشتمین فروند از سفینه‌های باربری پروگرس بشمار می‌رود که از سال ۱۹۷۸ کار تدارکات و رساندن تجهیزات به ایستگاه‌های فضایی را بر عهده دارد. پروگرس ام.اس-۸ از آغاز به کار ایستگاه فضایی بین‌المللی شصت و نهمین ناو باربری از این نوع بشمار می‌رود که با هدف تامین نیازمندی‌های ساکنان این مجتمع عظیم مداری به فضا پرتاب می‌شود.

این سفینه که ۲۴۵۰ کیلوگرم محموله و تجهیزات شامل حدود ۱۲۷۰ کیلوگرم غذا، ۷۰۰ کیلوگرم سوخت، ۵۰ کیلوگرم اکسیژن و هوا و ۴۲۰ کیلوگرم آب را با خود حمل می‌کند به واحد “زوزدا”  که یکی از بخش‌های ایستگاه فضایی بین المللی است متصل خواهد شد.

خبرگزاری تاس به نقل از سخنگوی مرکز هدایت پرواز واقع در حومه مسکو اعلام کرد که در ساعت ۱۸:۲۵ به وقت مسکو، تصحیح مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی با استفاده از موشک‌های حرکتی و اصلاح مدار واحد زوزدا انجام شد که ۲۳ ثانیه طول کشید. براساس گفته تاس، ارتفاع مدار ایستگاه با این مانور، حدود ​​۶۰۰ متر افزایش یافت و به ارتفاع تقریبی ۴۰۴٫۸ کیلومتری نسبت به زمین رسید تا شرایط لازم برای اتصال پروگرس فراهم گردد. اصلاح قبلی برای اطمینان از انجام درست ماموریت پروگرس در ۱۷ ژانویه صورت گرفت که مدار ایستگاه را به طور تقریبا ​​۴۰۰ متر افزایش داد.

بنا به گفته ولادیمیر سالاویف رییس مأموریت‌های بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی، ناو باربری بدون سرنشین پروگرس ام.اس-۸ پس از پرتاب، طی پروازی دو مرحله‌ای که شش ساعت طول می‌کشد خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رساند.

ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس که بر پایه سفینه سایوز ساخته شده‌اند، فاقد سپر حرارتی هستند و به همین دلیل پس از پایان ماموریت و تخلیه کامل، از ایستگاه جدا شده و در اثر برخورد به لایه‌های جو زمین به کلی نابود می شوند.

در حال حاضر دو گروه سه نفره فضانوردان شامل الکساندر میسورکین و آنتوان اشکالپروف (از روسیه) ، مارک واندهی، اسکات تینگل و جوزف آکابا (از آمریکا) و نوریشیگه کانای (از ژاپن) در این ایستگاه به سر می‌برند.

میسورکین، واندهی و آکابا فضانوردان ناو کیهانی سایوز ام.اس-۶ هستند که ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند و تا ۲۸ فوریه ۲۰۱۸ آنجا خواهند بود. اشکالپروف، اسکات تینگل و نوریشیگه کانای در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۷ راهی مدار شدند و به آنها پیوستند. گروه اخیر تا ۳ ژوئن سال جاری میلادی در فضا فعالیت خواهند داشت.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد