رفتن به محتوا

اعلامیه مشترک بریکس درباره تحولات منطقه و جهانکشورهای عضو بریکس شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در جریان نشستی در شهر شیامن اعلامیه‌ای مشترک درباره شماری مسائل خصوصا تروریسم، آزادی موصل، درگیری اسرائیل – فلسطین، فساد و تسلیحات در فضا صادر کردند.

نشست سران بریکس در چین

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نشست بریکس از یکشنبه با حضور رهبران پنج کشور عضو و نیز مقام‌هایی از سایر کشورها از جمله مصر، مکزیک، ‌تایلند، ‌گینه و تاجیکستان کار خود را آغاز کرد.

اعضای بریکس با صدور اعلامیه‌ای قویا اقدامات تروریستی مرگبار در افغانستان را محکوم کرده و خواستار پایان فوری خشونت‌ها شدند. در اعلامیه مشترک بریکس آمده است: ما قویا حملات تروریستی درافغانستان را که به مرگ افغان های بی گناه ختم می شود محکوم می‌کنیم. توقف فوری خشونت‌ها ضرورت دارد.

در ادامه این اعلامیه همچنین آزمایش بمب هیدروژی جدید از سوی کره‌شمالی شدیدا محکوم شد و آنها خواستار مذاکرات مستقیم تمام طرفین مرتبط شدند. اعلامیه بریکس تاکید می‌کند: ما قویا آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی را تقبیح می‌کنیم. ما عمیقا از تنش‌های جاری و مساله هسته‌ای حل نشده در شبه جزیره کره نگرانیم و تاکید می‌کنیم که این مساله باید تنها از طریق ابزارهای صلح‌آمیز و مذاکرات مستقیم طرف‌های مرتبط حل و فصل شود.

اعضای بریکس همچنین مداخلات نظامی یکجانبه و تحریم‌های اقتصادی را محکوم کردند. در اعلامیه مذکور آمده است: ما مداخلات نظامی یکجانبه، تحریم‌های اقتصادی و استفاده خودسرانه از تدابیر اجباری که در تناقض با قوانین بین‌المللی و هنجارهای رسمی جهانی در روابط بین‌الملل است، محکوم می‌کنیم.

انتظار می‌رود تشدید تحریم‌ها علیه کره‌شمالی پس از تازه‌ترین آزمایش پیونگ یانگ و قدرتمندترین تست هسته‌ای آنها صورت بگیرد. در اعلامیه بریکس آمده است: ما تاکید می‌کنیم که هیچ کشوری نباید امنیت خودش را به بهای امنیت سایرین ارتقا دهد.

این کشورهای نوظهور اقتصادی همچنین بر مخالفت با سیستم جنجالی “حفاظت از تولیدات داخلی” تاکید کردند و خواستار اصلاح جامع سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن شدند تا نمایندگان بیشتری از کشورهای در حال توسعه را شامل شود. آنها گفتند: همکاری برای ارتقای حکومتداری جهانی را به منظور تقویت نظم جهانی عادلانه و منصفانه‌تر در دستور کار قرار می‌دهند.

رهبران گروه بریکس از ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه استقبال و از روند مذاکرات در این کشور حمایت کردند.

این کشورها در این اعلامیه تاکید کردند: ما از مذاکرات صلح در ژنو و آستانه حمایت می‌کنیم و ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه را در راستای کاهش شدت خشونت‌ها و افزایش اتفاقات خود و ایجاد شرایط مناسب برای انجام مذاکرات سازنده می‌دانیم.

رهبران این کشورها از اراده ملت سوریه و رهبری این کشور در حل بحران سوریه حمایت کردند و آن را ضامن حفظ حاکمیت سوریه و ثبات آن دانستند.

این رهبران مخالفت خود را با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه از سوی هر طرفی اعلام کردند.

شرکت‌کنندگان در این نشست درباره عراق نیز با تبریک به ملت و دولت عراق به دلیل پیروزی‌ها علیه داعش حمایت خود را از حاکمیت ملی و استقلال سیاسی این کشور اعلام کردند.

این کشورها نسبت به وضعیت یمن همزمان با ادامه درگیری‌ها ابراز نگرانی کردند و بر از سرگیری مذاکرات مورد حمایت سازمان ملل تاکید کردند.

این کشورها درباره برنامه هسته‌ای ایران نیز حمایت کامل خود را از برجام اعلام کرده و از تمام طرف‌های مربوطه خواستند به تعهدات خود عمل کنند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد