رفتن به محتوا

روز عرفه فرصتی جدید برای ارتباط با خداوند است


شهریور ۹, ۱۳۹۶ فرهنگ عمومی, فرهنگی و هنری

«آمده‌ام در این روز با امام حسین (ع) بیعت کنم و بگویم که هیچ‌وقت تنهایت نمی‌گذارم. به اعتقاد من، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نماینده امام حسین (ع) در ایران است. وقتی به آنجا دسترسی نداشتیم این مکان مقدس را انتخاب کردیم تا ایشان واسطه شود و ان‌شاءالله عرفه سال بعد در کربلا باشیم.»

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، امروز روز عرفه بود. بار دیگر دل‌های عاشقان مناجات دور هم جمع شد تا برای سعادتشان در دنیا و آخرت دعا کنند.

عرفه فرصتی برای برقراری ارتباطی جدید با حضرت حق است و روز عرفه براساس روایات اسلامی شروع رابطه‌ای جدید با خداوند و جشن بخشودگی برای بندگان را در پی دارد.

بخشش خداوند در روز عرفه فقط شامل حال حجاج بیت‌الله‌الحرام نیست بلکه هرکسی که در این روز فرصت را غنیمت بشمارد و به راز و نیاز و عبادت بپردازد و فاصله خود با خداوند کم کند، شامل رحمت الهی می‌شود. در احادیث نبوی آمده است که در روز عرفه، خداوند ابتدا به زائران امام حسین (ع) نگاه می‌کند و پس از آن حاجیان بیت‌الله‌الحرام. برهمین اساس مردم تهران گرد حضرت عبدالعظیم حسنی جمع شدند چرا که در احادیث وارد شده که ثواب زیارت عبدالعظیم حسنی (ع) با کربلا برابر است.

ندای دعای عرفه فضای حرم را پر کرده بود و به هر سو می‌نگریستی خانواده‌ها و جوانان با در دست داشتن کتاب‌هایی که در آن دعای عرفه نقش بسته بود دیده می‌شدند.

در میان مردم رفتیم و با آنها درباره تاثیر روز عرفه و دلیل حضورشان در چنین مراسم‌هایی را پرسیدیم.

یکی از بانوان شرکت کننده در این مجلس گفت: عرفه فرصتی است که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد. شاید تا سال آینده این فرصت را نداشته باشیم. در این روز می‌توانیم بدون واسطه با خداوند صحبت کنیم. این خواست خداوند بوده که این فرصت را به ما داده است.

وی گفت: هر یک از این  کلمات معانی و مفاهیم بزرگی دارد که اگر بتوانیم یک کلمه از آن را در زندگی‌مان پیاده کنیم عاقبت بخیر می‌شویم. دلیل حضورم در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) این بود که می‌گویند ثواب زیارت حضرت امام حسین (ع) را دارد. همه آنهایی که اینجا هستند دوست داشتند در کربلا باشند اما میسر نشد. بالاترین دعایم در این روز عاقبت‌بخیری برای تمام افراد بشریت است.

یکی دیگر از بانوان گفت: آمده‌ام در این روز با امام حسین (ع) بیعت کنم و بگویم که هیچ‌وقت تنهایت نمی‌گذارم. به اعتقاد من، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نماینده امام حسین (ع) در ایران است. وقتی به آنجا دسترسی نداشتیم این مکان مقدس را انتخاب کردیم تا ایشان واسطه شود و ان‌شاءالله عرفه سال بعد در کربلا باشیم. خوشبختی تمام جوان‌ها و عاقبت بخیر شدن آنها از آرزوها و دعاهای امروزم است. امروز آمدم که از آقا بخواهم تا آخر محرم نشده زیارت کربلایم را امضاء کند.

یکی دیگر از بانوان جوان شرکت کننده در این مراسم گفت: من فرزندان خود را به این مجالس می‌آورم که با مفاهیم و روح دعا آشنا شوند چرا که آنها می‌توانند از اینگونه مجالس الگو بگیرند و آنها را در زندگی خود پیاده کنند. ما هرگاه به مشکلی برمی‌خوریم دعا و نیایش راه حل آن است. حضور در این مکان‌ها سبب آرامش می‌شود.

 بانویی دیگر اظهار کرد: علت حضورم در این مکان ارتباط مستقیم با خداوند است و این مکان مقدس می‌تواند روح دعا را در زندگی من ساری و جاری کند. سلامتی، بالاترین آرزویی است که از خداوند می‌خواهم و امیدواریم با شرکت در این گونه جلسات بتوانیم ایمان و ارزش‌های واقعی دین در زندگی پیاده کنیم.

شرکت‌کننده‌ای دیگر در این مراسم می‌گوید: من سواد ندارم ولی هر سال در روز عرفه به همراه همسر و فرزندانم در مراسم دعای عرفه شرکت می‌کنم و تاثیر دعا را در زندگی‌ام دیده‌ام. ما با شرکت در این مجالس یاد می‌گیریم که هرگاه به مشکلی برخوردیم باید به دنبال رفع آن مشکل باشیم. این خود یکی از اثرات شرکت در اینگونه مجالس است.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد