رفتن به محتوا

کاهش بارش و افزایش دما برآورد آخرین وضعیت جوی کشوررییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به آخرین وضعیت بارش و دمای کشور از کاهش ۷ درصدی بارش کشور طی ۱۱ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه در میانگین بلند مدت خبر داد.

شاهرخ فاتح

به گزارش رمزپرس ،شاهرخ فاتح در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کل کشور از  ابتدای سال آبی ۹۵-۹۶، تا روز گذشته (۵ شهریورماه)، ۲۱۵.۱ میلی‌متر دریافت بارش داشته است، گفت: از آنجا که بارش بلندمدت کشور در این بازه زمانی، ۲۳۲.۶ میلی‌متر است؛ در ۱۱ ماه گذشته، با کاهش ۷.۵ درصدی بارش مواجه بوده است.

وی ضمن مقایسه بارش ۱۱ ماه گذشته با بارش سال گذشته اظهار کرد: کل کشور در سال گذشته کشور ۲۳۶.۱ میلی‌متر بارندگی داشت بنابراین بارش امسال نسبت به سال گذشته ۸.۹ درصد کمتر شده است.

پربارش‌ وکم‌بارش‌ترین استان‌ها طی ۱۱ ماه گذشته

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌ها در بازه ۱۱ ماهه گذشته را برشمرد و گفت: رصد وضعیت بارش کشور از ابتدای مهرماه ۹۵ تاکنون نشان می‌دهد سه استان قم ۳۵ درصد، هرمزگان ۳۳ درصد و مرکزی ۳۰ درصد افزایش بارش نسبت به میانگین بلندمدت داشته‌اند اما استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و یزد به ترتیب با کاهش ۴۱، ۳۲ و ۲۸ درصدی بارش مواجه بودند.

وضعیت بارش تهران

فاتح همچنین به وضعیت بارش تهران از ابتدای سال زراعی اشاره و اظهار کرد: تهران تاکنون ۳۳۰.۵ میلیمتر بارندگی داشته که نسبت به بلندمدت ۱۳.۶ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۱ درصد افزایش بارش را تجربه می‌کند بنابراین وضعیت تهران هم در میانگین بارش بلندمدت و هم در مقایسه با بارش سال گذشته مثبت ارزیابی می‌شود.

دمای کشور در مرداد۹۶

فاتح همچنین به وضعیت دمای کشور در ماه گذشته اشاره و اظهار کرد: دمای مردادماه ۹۶، در کل کشور نیم درجه سلسیوس گرم‌تر از شرایط بلندمدت این ماه بود.

وی در پایان گفت: آذربایجان غربی ۲.۵ درجه سلسیوس، آذربایجان شرقی ۲.۴ و خوزستان ۲ دهم سلسیوس افزایش دما نسبت به میانگین بلندمدت داشته‌اند همچنین یزد نیم درجه، اصفهان دو دهم درجه و خراسان جنوبی و کرمان یک دهم درجه سلسیوس خنک‌تر بوده‌اند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد