رفتن به محتوا

بارزانی “استقلال” را تضمینی برای عدم تکرار مصیبت‌های گذشته خواندرئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد: همه پرسی تصمیم تمامی گروه‌های قومیتی و دینی کردستان است.

مسعود بارزانی

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی که نماینده‌اش در جشنواره‌ای در شهر کلن آلمان برای حمایت از همه پرسی جدایی کردستان از عراق ایراد کرد، گفت: مردم ما در حال حاضر در مرحله بسیار حساس قرار دارند و همه پرسی در ۲۵ سپتامبر آتی برگزار خواهد شد.

بارزانی تاکید کرد: قدم نهادن در مسیر استقلال تنها مرحم بر زخم‌های ما و ضامنی برای عدم تکرار مصیبت‌هاست. بهتر است که کردستان و عراق دو همسایه خوب باشند تا از وقوع درگیری‌های بیشتر اجتناب شود.

رئیس اقلیم کردستان تاکید کرد: مردم کردستان نیازمند استقلال هستند تا بتوانند از خود حفاظت کرده و با صلح زندگی کنند و به جلو پیش بروند.

وی افزود: مردم کردستان خواهان بهترین روابط با بغداد و کشورهای همسایه و منطقه هستند. آنچه که ما خواهان آن هستیم یک امر طبیعی و قانونی برای احقاق حقوق‌مان از طریق راه‌های مسالمت آمیز و به دور از خشونت است. کردها امید خود را برای آنکه با عراق بمانند از دست داده‌اند و ما خواهان تکرار تجربه‌های شکست خورده قبل نیستیم.

مسعود بارزانی خاطرنشان کرد: مردم ما در اقلیم کردستان به شرط اینکه با عراق شراکت داشته باشند پذیرفتند که با عراق بمانند اما پس از گذشت یک قرن، نصیب مردم کردستان از این امر کشتار دسته جمعی و هدف قرار گرفتن با سلاح‌های شیمیایی بود. توافق‌ها و قانون اساسی نقض شده و حتی کار به جایی رسید که بغداد اسباب معیشت را هم از اهالی کردستان سلب کرد. کردستان تمامی امکانات خود را برای تاسیس یک عراق فدرال جدید و دموکرات بر اساس شراکت و توافق به کار بست اما تلاش‌هایش بی‌نتیجه ماند.

رئیس اقلیم کردستان ادامه داد: مردم کردستان در مقابل دو گزینه قرار دارند. یا در کشوری بمانند که مدتهاست برای محو آنها تلاش می‌کند یا یک گام به سمت استقلال بردارند. مردم کردستان این مساله را نمی‌پذیرند که وابسته دیگران باشند یا به حاشیه رانده شوند.

وی افزود: تمامی تلاش‌های ما برای ماندن با عراق به شکست انجامید و تمامی حقوقی که خداوند به انسان‌ها برای زندگی و آزادی داده است از ما سلب شد.

وی تاکید کرد: همه پرسی یک هدف نیست بلکه وسیله‌ای برای رسیدن به هدفی بزرگتر یعنی استقلال است و همه پرسی تصمیم تمامی گروه‌های قومیتی و دینی از مردم کردستان است.

رئیس اقلیم کردستان همچنین از مردم خواست تا در همه پرسی رای آری بدهند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد