رفتن به محتوا

نیروهای عراقی به طور کامل کنترل شهر تلعفر را به دست گرفتندنیروهای مشترک عراقی امروز(شنبه) و در کمتر از یک هفته از آغاز عملیات شهر تلعفر، به طور کامل بر این شهر سیطره یافتند.

نیروهای عراقی

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، نیروهای عراقی در ساعات گذشته منطقه “قلعه قدیمی” این شهر که اصلی‌ترین بخش شهر محسوب می‌شود را آزاد کردند. ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق صبح امروز گفته بود که ۷۰ درصد تلعفر آزاد شده است.

با وجود کنترل نیروهای عراقی بر تمامی محله‌های شهر تلعفر، اما هنوز گروه‌های کوچکی از عناصر داعش در برخی مناطق درحال مقاومت هستند. فرماندهان نظامی عراقی می‌گویند اقدامات افراد باقی مانده بدون هماهنگی با یکدیگر است و در عرف نظامی شهر را باید عملا آزاد شده به حساب آورد.

انتظار می‌رود ظرف ساعات آینده نخست‌وزیر عراق یا فرماندهی ارتش این کشور آزادسازی کامل شهر را به طور رسمی اعلام کنند.

عبدالامیر رشید یارالله، فرمانده عملیات “تلعفر می‌آییم” امروز (شنبه) گفته بود: نیروهای مبارزه با تروریسم محله قلعه و باغ‌های تلعفر را آزاد کرده و پرچم عراق را بر فراز بنای قلعه به اهتزاز درآوردند.

فرمانده عملیات مذکور اعلام کرد، عملیات نظامی تا آزادسازی کامل شهرستان تلعفر ادامه دارد و رسانه‌ها باید در انتقال اخبار دقت لازم را داشته باشند.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز امروز در کنفرانس خبری با وزیران خارجه و دفاع فرانسه از آزادسازی ۷۰ درصد تلعفر واقع در غرب نینوا خبر داده بود.

امروز نیروهای پلیس فدرال و نیروهای واکنش سریع در ادامه عملیات تلعفر توانستند محله‌های الربیع و القادسیه را آزاد کنند.

به گزارش خبرنگار المیادین، در پی تکمیل ماموریت پلیس فدرال در این محور از تلعفر در محله الربیع جشن برپا شده است.

یارالله همچنین تاکید کرد، نیروهای پلیس فدرال و حشد شعبی ماموریت خود را در تلعفر تکمیل کرده‌اند، تلعفر آخرین شهر باقی مانده در دست داعش در شمال عراق بود.

در پی پیشروی‌های ارتش عراق نیروهای مسلح داعش از تلعفر به منطقه العیاضیه عقب‌نشینی کردند در حالی که تعدادی دیگر از افراد مسلح داعش به همراه مبالغ هنگفتی پول به سمت سوریه فرار کردند.

روز جمعه نیز نیروهای عراقی مناطق المحلبیه،‌ العروبه الاولی و الخضراء را به طور کامل آزاد کردند.

عبدالامیر رشید یارالله پیشتر گفته بود، نیروهای مبارزه با تروریسم عراق همچنین محله‌های النداء، الجزیره جنوبی، منطقه مشیرفه، محله سعد و مقام خضر الیاس را آزاد کردند.

یارالله تاکید کرده بود: نیروهای حشد شعبی و نیروهای عراقی محله النصر را آزاد کرده و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های آن به اهتزاز درآوردند.

قلعه قدیمی شهر تلعفر متعلق به دوره آشوریان است. تلعفر مرکز پرستش الهه “عشتار” بود که بعدها رومیان این قلعه را ترمیم کردند. در ژانویه سال گذشته میلادی عناصر داعش اقدام به منفجر کردن قلعه تلعفر کردند.

در حومه شهر تلعفر نیز عملیات برای پاکسازی شهر ادامه دارد. حشد شعبی اعلام کرده که این نیروها و ارتش عراق برای ورود به روستای مریشه دست به حملاتی مقدماتی زده و وارد درگیری‌های شدید با داعش برای آزادسازی آن شده‌اند.

رسانه وابسته به حشد شعبی نیز اعلام کرد، یگان مهندسی حشد شعبی توانسته ۱۴ کیلومتر مربع از شهرستان تلعفر را از مواد منفجره و بمب پاکسازی کند.

نیروهای حشد شعبی همچنین از تسلط نیروهای خود بر انبار مهم و استراتژیک تسلیحاتی داعش شامل تجهیزات و پهپاد در تلعفر خبر دادند.

رسانه نیروهای حشد شعبی در بیانیه‌ای آورده است، نیروهای تیپ ۱۱ حشد توانستند انبار تسلیحاتی داعش را در محله العروبه الاولی در شمال شرق تلعفر به تصرف خود درآورند. انبار تسلیحاتی داعش شامل مقادیر زیادی تجهیزات و ده‌ها پهپاد و موشک بود.

وزارت دفاع عراق نیز اعلام کرد، بیش از ۳۰۰ داعشی مسلح در تلعفر کشته و حدود ۳۰ منطقه در این شهر آزاد شده است.

رایان دیلون، سخنگوی ائتلاف ضد داعش نیز گفته است، تعداد داعشی‌های موجود در تلعفر حدود ۲۰۰۰ تن با تابعیت‌های مختلف است.

این سخنگو تاکید کرد: ائتلاف از طریق مشاوران نظامی و کمک اطلاعاتی درباره مناطق تمرکز افراد داعش از نیروهای عراقی حمایت می‌کند. ائتلاف ضد داعش ۲۰۰ حمله به مواضع داعش در تلعفر داشته و نیروهای عراقی در روزهای اول عملیات تعداد زیادی روستا را به تصرف خود درآوردند.

دیلون ادامه داد: نقش ائتلاف در تلعفر همان نقشی خواهد بود که در موصل ایفا کرد عملیات تلعفر آسان‌تر از عملیات موصل نیست و نیروهای مشترک آماده تحقق پیروزی جدید هستند.

صباح النعمان، سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم عراق روز جمعه اعلام کرد، نیروهای عراقی ظرف روزهای آینده آزادسازی کامل تلعفر از چنگال داعش را اعلام خواهند کرد در واقع خطوط دفاعی داعش به طور گسترده نابود شده و آنها خسارت عظیمی متحمل شده‌اند.

نعمان ادامه داد: تعداد داعشی‌هایی که ظرف پنج روز گذشته کشته شده‌اند به ده‌ها تن می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای مبارزه با تروریسم به طور کامل بر محله الطلیعه تسلط یافته و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های آن به اهتزاز درآوردند. اکنون نیروهای داعش در منطقه قلعه قدیمی محاصره هستند.

این سخنگو تاکید کرد: نیروهای عراقی مهارت زیادی در طول ۹ ماه جنگ در موصل به رغم مشکلات این شهر به دست آوردند.

در این راستا، وزارت بهداشت عراق اعلام کرد، در جهت حمایت از عملیات آزادسازی تلعفر در استان نینوا این وزارتخانه به حالت آماده باش درآمده و تدابیر لازم در این زمینه را اتخاذ کرده است.

این وزارتخانه افزود: به تمامی بخش‌های درمانی و پزشکی توصیه شده در جهت تلاش دو چندان تیم‌های پزشکی در اداره‌جات بهداشتی در بغداد و استان‌های فعال در زمینه بیمارستان‌های میدانی وارد عمل شوند و برای انتقال زخمی‌ها به مراکز درمانی به هماهنگی با پزشکی نظامی ادامه دهند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد