رفتن به محتوا

پیام معاون اجتماعی وزیر بهداشت :به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعیبه گزارش  پایگاه حبری رمز پرس  پیام معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی

 

از جمله شاخص‌های جوامع توسعه‌یافته، میزان مشارک مردم و تشکل‌های غیردولتی و فعالیت مدنی افراد و کنشگران داوطلب است و توسعه پایدار بی حضور ایشان، از نظر برخی از صاحب‌نظران، ناممکن و دور از دسترس می‌نماید.

دیده‌بانی مسایل اجتماعی و عمل‌کرد دولت‌ها و بخش خصوصی و همراهی و هم‌اندیشی با آن‌ها در سطوح گوناگون محلی تا بین‌المللی و مشارکت در برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی و ترویجی، از جمله کارکردهای این نهادهای مدنی است. استقلال منابع مالی و انسانی، تصمیم‌گیری سریع و به دور از کاغذبازی‌های رایج، انعطاف‌پذیری و خودپدیداری هم از نیکویی‌های نهائهای مدنی به شمار می‌رود. در واقع این تشکل‌ها، حلقه پیوند مردم و دولت‌ها و واسطه رسانیدن صدا و مشکلات ایشان به ویژه گروه‌های محروم جامعه به گوش دولت‌ها هستند که مشارکت و تعامل نهادها و تشکل‌ها با یک‌دیگر نیز به گفتمان‌سازی در سطح جامعه می‌انجامد.

بی‌شک از جمله حوزه‌های نیازمند حضور و مشارکت جدی مردم و تشکل‌ها، سلامت و رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی مربوط به آن است تا با یاری و هم‌اندیشی ایشان و دولت به ارتقای نظام سلامت و پیش‌گیری و رفع آسیب‌های اجتماعی دست یابیم.

دولت تدبیر و امید از آغاز به کار خود از زاویه‌ای مثبت و روشن به حضور و بروز هر چه بیش‌تر تشکل‌های غیردولتی و تاثیرگذاری آن‌ها در عرصه عمومی نگاه کرده است. در حیطه وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ٦٢٠ سازمان مردم‌نهاد و ٨٧٥ خيريه سلامت وجود دارد که برای هم‌افزایی و جلوگیری از موازی‌کاری در فعالیت تشکل‌ها، شبكه‌هاي ملی سازمان‌هاي مردم‌نهاد و موسسات خیریه در برخی موارد تشکیل و در سایر زمینه‌ها نیز شکل خواهد گرفت.

این روز فرخنده را که تاکیدی بر اهمیت نظام‌های مردم‌سالار به شمار می‌رود به همه فعالان ارجمند و کنشگران داوطلب به ویژه در عرصه سلامت شادباش می‌گویم و برای ایشان آرزوی بهروزی و پیروزی دارم.

دکتر سید محمدهادی ایازی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد