رفتن به محتوا

تولید میکروسکوپ آزمایشگاهی با وضوح بالا در کشور



پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش‌بنیان بعد از تولید نخستین نانوسکوپ دستگاه میکروسکوپ پروب روبشی به صورت ترکیبی دو دستگاه AFM و STM را عرضه کردند

میکروسکوپ

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، رضا صابر، مجری طرح با اشاره به طراحی و ساخت نخستین نانوسکوپ ایرانی (STM)، گفت: این طرح از یک پروژه تحقیقاتی به دستگاه با فناوری پیشرفته تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه قادر به تصویربرداری از سطوح و مولکول‌های هادی و نیمه‌هادی با دقت تصویربرداری اتمی است، افزود: این دستگاه اکنون در بیش از ۶۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور و نیز خارج کشور در حال استفاده است.

صابر با اشاره به کاربردهای این دستگاه یادآور شد: با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان علاوه بر تصویربرداری از سطوح نانومتری برای اندازه‌گیری سایز و یا بزرگی ذرات و همچنین اسپکتروسکوپی و یا حتی لیتوگرافی، حکاکی و جابجایی مولکول‌ها و یا اتم‌ها را (در خلا) انجام داد.

وی با اشاره به استفاده این دستگاه‌ها در آزمایش‌های دقیق و نانومتری، گفت: حکاکی و جابجایی مولکول‌ها و اتم‌ها بیشتر در حوزه ساخت تراشه‌ها و یا چیپ‌های دقیق‌تر در آینده و حتی هم اکنون نیز کاربرد فراوانی دارد که در این پروژه نیز مورد استفاده قرار گرفت.

صابر، همچنین به ساخت میکروسکوپ الکترونیکی نیروی اتمی یا AFM اشاره و خاطرنشان کرد: بر روی بخش‌ها و قابلیت‌های مختلف تصویربرداری و نیز مکانیک سیستم و الکترونیک و نیز لیزر آن کارهای نهایی صورت گرفته و دستگاه AFM با فناوری بالا به مراکز تحقیقاتی تحویل داده شده است.

مجری طرح وضوح بالای تصویربرداری را از ویژگی های این میکروسکوپ نام برد و گفت: این دستگاه، قادر به تصویر برداری از هر نوع سطح و ماده‌ای اعم از بیولوژیک، غیر بیولوژیک، آلی، غیر آلی، هادی و غیر هادی است.

وی ادامه داد: با توجه به رزولوشن بالای دستگاه STM در بررسی مواد هادی و نیمه هادی و در مقابل برد وسیع مطالعه مواد در دستگاه AFM این شرکت دستگاه میکروسکوپ پروب روبشی را به صورت ترکیبی از دو دستگاهAFM و STM تولید کرده است.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد