رفتن به محتوا

تاکید برضرورت گسترش ارتباطات فرهنگی در دیدار نویسندگان ایران و چینمدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در دیدار با هیئت نویسندگانی از چین و نماینده انجمن نویسندگان این کشور برضرورت گسترش ارتباطات فرهنگی بین دو کشور تاکید کرد.

ایران چین

به گزارش رمزپرس به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، به مناسبت حضور ایران به عنوان مهمان ویژه بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن که از روز یکم تا پنجم شهریور برگزار خواهد شد، هیئت ۷ نفره‌ای متشکل از نماینده انجمن نویسندگان چین، شاعران و نویسندگانی از این کشور عصر روزگذشته (۴ مرداد)  با مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران دیدار و گفت و گو کردند.

دراین نشست علی اصغر محمد خانی معاون فرهنگی شهر کتاب ، غلامرضا نوعی مدیربخش بین الملل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، میرزانیا استاد زبان چینی دانشگاه علامه و خانم حائری مدیرآژانس ادبی «کیا» حضور داشتند.

امیرمسعود شهرام نیا در این نشست با اشاره به ارتباط فرهنگی میان ایر ان و چین گفت: خوشحالیم که با پیگیری‌های انجام شده شرایط گسترش ارتباط فرهنگی بین دو کشور مهیا شده است و امیدواریم که با حضوردر بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن این ارتباطات را گسترش دهیم.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران افزود: چین درسال ۲۰۱۹  مهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است و این بهانه خوبی برای گسترش ارتباط فرهنگی بین دوکشور درحوزه چاپ، نشرو کتاب است و فرصت‌های خوبی را پیش روی ما می‌گذارد. ضرورت ارتباط فرهنگی بین ایران و چین احساس می‌شود و اعتقاد ما براین است که ظرفیت، نیاز و علاقه طرفین بیشتر از گذشته شده است.

نماینده انجمن نویسندگان چین در ادامه نشست بیان کرد: اولین بار است که انجمن نویسندگان چین نویسندگانی را به ایران اعزام می‌کند. ما از این اتفاق خوشحالیم. ایران کشوری باستانی و متمدن در جهان است که تاریخ طولانی و فرهنگ درخشان دارد. ایران کشورشعر و ادب است.

او ادامه داد: خیام، سعدی، حافظ و فردوسی در جامعه جهانی مطرح هستند و در تاریخ روابط فرهنگی ما پیشینه‌ای دیرینه دارد. ایران و چین جاده ابریشم را ساختند که تاکنون قابل استفاده است. حدود ۱۸ اثر از ادبیات کلاسیک ایرانی به زبان چینی ترجمه شده است. ایران و چین فاصله زیادی باهم دارند اما هرکدام خصوصیات قوی و مخصوص به خودشان را در ادبیات دارند و این امری بسیار مناسب است.

نماینده انجمن نویسندگان چین با ابراز خرسندی از حضور درایران اظهار کرد : ما به نمایندگی از محافل ادبی چین بسیار خرسندیم که در ایران حضورداریم و منتظر هیئتی از نویسندگان ایران در پکن هستیم.  امیدواریم که آثار خوب آن‌ها را مطالعه کنیم و مراودات و همکاری‌های ما با موفقیت روبرو شود.

علی اصغر محمد خانی، معاون فرهنگی شهر کتاب نیز در این نشست گفت: امیدواریم  که حضور نویسندگان چین در کشورما فصل جدیدی از روابط فرهنگی بین ایران و چین و به خصوص در حوزه ادبیات معاصر را ایجاد کند.  برای شناسایی فرهنگ چین در ایران منابع خوبی در اختیار است. بیشتر این شناخت‌ها از طریق زبان واسط بوده و اززبان‌های دیگر به فارسی ترجمه شده است.

معاون فرهنگی شهر کتاب در ادامه سخنان خود گفت: امیدواریم که مجله انجمن نویسندگان چین یک شماره خود را به ادبیات معاصر ایران اختصاص دهد و ما هم یک شماره از مجله خود  را به ادبیات معاصر چین اختصاص خواهیم داد.

محمد خانی از افتتاح پل ادبی ایران و چین خبر داد و گفت: پل ادبی ایران و چین فردا افتتاح می‌شود و تصمیم گرفتیم  تا ۲ سال آینده برنامه‌های متنوعی را با این کشور داشته باشیم تا پلی برای گسترش ادبیات معاصر بین دو کشور باشد.

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن از تاریخ ۱ تا ۵ شهریورماه برگزار می‌شود و ایران مهمان ویژه این نمایشگاه است.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد