رفتن به محتوا

طرح‌های بیابان‌زدایی یزد نیز طعمه خشکسالی شد


مرداد ۴, ۱۳۹۶ مراکز استان ها

مسئول امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد با اشاره انجام طرح‌های بیابان‌زدایی برای مقابله به خسارات کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در استان، از خسارات ناشی از خشکسالی حتی بر این طرح‌ها خبر داد.

به گزارش رمزپرس ،«محمود فتاحی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که ۹۸ درصد از مساحت استان یزد به وسعت هفت میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار را عرصه‌های منابع‌طبیعی به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: ۳۶ درصد از این مناطق اراضی بیابانی تلقی می‌شود .

وی با بیان این‌ که ۴۶ درصد از اراضی بیابانی استان جزو مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی است، گفت: در همین راستا نیز تاکنون ۱۳ منطقه تحت عنوان کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در استان شناسایی شده است که این کانون‌ها در واقع از مناطق تهدیدآمیز و خسارت‌زا به مراکز زیستی اقتصادی مجاور خود در استان هستند.

فتاحی مساحت کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان را جمعاً ۵۳۲ هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: این کانون براساس شدت حساسیت و اولویت ساماندهی به سه دسته تقسیم‌بندی شده‌اند.

وی با بیان این که شروع فعالیت‌های کنترل فرسایش بادی در استان از سال ۱۳۴۹ و در محدوده ۱۸۰ هزار هکتار از کانون‌های بحرانی درجه یک بوده است، ادامه داد: عمده دستاورد این فعالیت‌ها ایجاد جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی به مساحتی بالغ ‌بر ۶۰ هزار هکتار در مناطق بحرانی بوده است .

این مقام مسئول در بخش‌ دیگری از سخنان خود نبود بودجه کافی را از مشکلات این حوزه دانست و بیان کرد: اداره کل منابع‌طبیعی هر ساله به تناسب اعتبارات دریافتی، سلسله اقداماتی مانند تولید نهال، جمع‌آوری بذر و نهال‌کاری را انجام می‌دهد که این فعالیت‌ها متناسب با اعتبارات دریافتی است .

وی با اشاره به تنوع روش‌های مقابله بابیابان‌زایی، تصریح کرد: برای کنترل فرسایش بادی در استان عمدتاً از روش‌های مالچ‌پاشی و نهال‌کاری استفاده شده است .

فتاحی با بیان این ‌که خشکسالی‌های دهه اخیر پایداری کشت‌ها و نهال‌کاری‌ها در این حوزه را به خطر انداخته است، گفت: به دلیل نبود آب کافی درصدی از نهال‌کاری‌ها خشک شده و بعضاً نیز هزینه آبیاری را افزایش داده است .

مدیر امور بیابان اداره کل منابع طبیعی استان در پایان نیز کاشت نهال در مساحتی بالغ بر ۲۵۰ هکتار و آبیاری سطحی بالغ‌ بر دو هزار و ۴۰۰ هکتار را از اقدامات سال گذشته نام برد و خاطرنشان کرد: در سال جاری نیز باید مساحتی بالغ ‌بر ۸۳۰ هکتار نهال‌کاری و یک هزار و ۸۰۰ هکتار نیز آبیاری و مراقبت از نهال‌کاری‌های سنواتی انجام شود.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد