رفتن به محتوا

چرا شهر از مجرمان سابقه‌دار پر شده است؟امروز خبر فوت «بنیتا»، کودک هشتماهه بیگناهی منتشر شد که ۶ روز پیش همراه با خودرو پدرش به ربوده شده بود. پدر او هنگام خروج از خودرو برای بازکردن در پارکینگ خانه، اتومبیل را روشن گذاشته بود و سارق از همین فرصت بسیار کوتاه استفاده کرده، خودرو و بنیتا را با هم ربوده بود.

زهرا عرب روزنامه نگار

یکماهه اخیر شنیدن اخبار این چنینی کم نبود؛ از مرگ آتنا، دختر ساکن پارس آباد مغان گرفته تا ربودن پسرکی کوچک به نام  یوسف توسط یک زن و آخرینش هم مرگ غم انگیز و رقتبار بنیتا که همگی قلب جامعه را به درد آورده است.  فضای مجازی هم انباشه شده از خبرهای ریز و درشتی که این حوادث تلخ را منعکس می کند و مدام به والدین هشدار می دهد مراقب فرزندان خود باشید.
اینکه شهر پر شده از گرگ های درنده خو و سارقانی که بویی از انسانیت نبرده و چیزی به نام عشق و عاطفه نمی شناسند و همه باید  بیشتر مراقب فرزندانمان باشیم، حرف درستی است، اما نکته ای که در باره این حوادث کمتر مورد توجه قرار می گیرد این است که در اکثر آنها رد پای  مجرمان «سابقه دار» وجود دارد. از این رو باید از مقامات و مسئولان انتظامی و امنیتی پرسید چرا این افراد که اغلب سوءپیشینه کیفری دارند و بارها مرتکب جرم و جنایت شده اند، آزادانه در جامعه می چرخند؟ آیا برخورد هرازگاهی با اراذل و اوباش و باز رها کردن آنها در جامعه چاره کار است؟ این چرخه معیوب تا کی باید ادامه داشته باشد؟
اینکه اعلام می شود جا و مرکز مناسبی برای نگهداری این دسته افراد وجود ندارد و یا قانون برای آنها تعیین تکلیف می کند، به هیچ وجه قانع کننده نیست و از مسئولیت آنها در زمینه تامین امنیت جامعه کم نمی کند، پس در این میان تکلیف مردم چیست که می خواهند در شهر و روستای خود احساس امنیت کنند؟
قاتل آتنا سوءپیشینه داشته، سارق بنیتا هم بر اساس آنچه اعلام شده همین گونه بوده است، مسئولان قضایی و انتظامی باید به افکار عمومی پاسخ دهند که چرا این مجرمان در جامعه آزادانه می چرخند و به حال خود رها شده اند؟ اینکه پلیس مدام در اطلاعیه های خود به مردم می گوید مراقب فرزندان خود باشید، کافی نیست.
ویدئوی منتشر شده از حال و روز والدین این کودک ۸ ماهه را یک بار دیگر ببینید، چه کسی مسئول شوک وحشتناک وارد شده به این  پدر و مادر جوان است؟ چرا اجازه می دهید مجرمان باسابقه در شهر بچرخند و برای فرزندان و اموال مردم کمین بگیرند.
به نظر می رسد مسئولان انتظامی و قضایی کشور باید به افکار عمومی در این باره پاسخی قانع کننده بدهند و به اطلاعیه های هشداردهنده بسنده نکنند، چه آنکه این هشدارها را  روانشناسان و متخصصان آسیب های اجتماعی و نیز رسانه ها هم می دهند و البته مردم هم باید بیشتر مراقبت کنند.

زهرا عرب- سردبیر

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد