رفتن به محتوا

۳۵ درصد چشمه‌های مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد خشک شدندمدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد چشمه های آب مناطق مرتفع عشایرنشین این استان خشک شده اند.

چشمه علی

به گزارش رمزپرس ،مجید علی پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: با توجه به شرایطی که در پیش رو داریم و با کمبود شدید آب نیز روبه رو هستیم متاسفانه بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد چشمه های آب مناطق عشایری استان دچار خشکسالی شده اند. این میزان معادل از دست رفتن تامین آب بیش از ۴۰۰۰ خانوار با بیش از ۵۰ هزار راس دام است.

وی از خشک شدن بیش از ۲۱۰ چشمه آب شرب در مناطق ییلاقی عشایر این استان خبر داد و بیان کرد: برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مناطقی در حال آبرسانی سیار هستیم که هیچگونه سابقه این چنینی نداشته‌اند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اخیرا در بخشهای سردسیری و ییلاقی استان که هیچگونه سابقه کمبود آبی نداشته ایم، دچار خشکسالی و کمبود آب شده‌ایم. این موضوع برای جامعه عشایری یک معضل است چراکه اولا هیچگونه اعتباری برای آبرسانی به این مناطق پیش بینی نشده است و دوما ظرفیت سیستمهای آبرسانی ما هم در حد لازم و کافی نیست.

وی ادامه داد: با پیگیریهای صورت گرفته تعداد پنج کامیون تانکردار ۱۲ هزار لیتری از سوی سازمان امور عشایر کشور برای آبرسانی به مناطق عشایری استان پیش بینی شده است که ان شاءالله به زودی به ناوگان این اداره تزریق و اضافه می شوند. همچنین بهسازی کلیه چشمه های آب مناطق عشایری و احداث منابع ذخیره آب شرب از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه هستند.

علی پور بیان کرد: خوشبختانه هم از محل منابع استانی و هم منابع ملی اعتباراتی برای این بخش پیش بینی شده است که سعی می شود این مشکلات تا حد امکان حل شوند ضمن اینکه این موضوع یک چالش و به سختی در حال طی شدن است.

وی ادامه داد: هم اکنون با بیش از ۲۳تانکر سیار از سوی بخش خصوصی و دولتی در حال آبرسانی به مناطق مختلف عشایری در سطح استان هستیم.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد افزود: بیش از ۳۰۰ دستگاه تانکر چرخدار گالوانیزه ۲۰۰۰ لیتری بین عشایر استان توزیع شده است که کارهای توزیع آب را با ماشین آلات خود انجام می دهند. همچنین بیش از ۲۰۰۰نوع تانکر هزار لیتری سبک و قابل حمل تاشو برای ذخیره آب در اختیار عشایر استان قرار داده ایم.

وی عنوان کرد: بیش از ۳۰ دستگاه تانکر برای آبرسانی سیار به عشایر استان کهگیویه و بویراحمد و همچنین بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار تنها در بخش آبرسانی نیاز داریم که برای تامین حدود یک میلیارد از این میزان را از محل منابع استانی و مابقی را از منابع ملی و سایر بندهای خاص پیگیر هستیم.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: جمعیت عشایری استان حدود ۷۰ هزار و ۷۶۲نفر هستند که پیش بینی می شود، افزایش جمعیت را نیز داشته باشیم.
انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد