رفتن به محتوا

توجه به تولید صادراتیمعاون سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد

واردات

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر این که رقابت اولین اصل در حمایت از صنایع داخلی به شمار می‌رود، گفت: اکنون تنها ۱۵ درصد کالاهای وارداتی کشور مصرفی محسوب می‌شود که این ۱۵ درصد هم مربوط به برخی غلات، میوه‌های گرمسیری یا قطعاتی از خودرو که در کشور وجود ندارد، می‌شود.

 به گزارش رمز پرس از ایسنا محمدرضا مودودی  اظهار کرد: می‌توان گفت که حمایت از تولید داخل برای تمام مسوولان نوعی خط قرمز محسوب شده و برهمین اساس همگان تلاش دارند که این بخش مدیریت شود، اما نکته مهم آن که گاه به اسم تولید مرزهای کشور بسته می‌شود و همین مساله موجب می‌شود مصرف‌ کننده نهایی آسیب دیده و با تولیداتی با کیفیت یا قیمت نامناسب مواجه شود.

وی در عین حال عنوان کرد: زمانی که عرصه برای واردات قانونی کالاها محدود شود افراد به سمت قاچاق روی خواهند آورد و جذابیت قاچاق بیشتر می‌شود که این موضوع به نفع کشور نخواهد بود.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه با تاکید بر این که باید حمایت از تولید صادرات محور مورد توجه قرار گیرد، گفت: اگر بخواهیم در عرصه بین الملل حضور داشته باشیم باید تولید کنندگان ما توان رقابت با کشورهای دیگر را داشته باشند، اما اگر ما برای صادرات خود تعرفه‌های سنگین قرار دهیم و با تمام این موانع تولیدکنندگان ما حتی در کشور نتوانند بازار را در اختیار خود گیرند چگونه قادر به رقابت در فضای بین المللی خواهند بود؟!

مودودی ادامه داد: اصلا ممکن است در زمینه‌ای مصرف داخل پس از مدتی اشباع شود. در چنین شرایطی تکلیف تولیدکنندگان آن بخش چه خواهد بود؟ در واقع اگر ما بحث تولید صادراتی را مورد توجه قرار ندهیم وضعیت تولید نیز در کشور دچار مشکل خواهد شد.

وی تاکید کرد: البته ما در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممکن است که تعرفه‌های گمرکی را افزایش دهیم، اما دقت داشته باشیم که اگر تعرفه‌ها را بالا ببریم تا سعی شود از تولید داخل حمایت شود تولیدکنندگان ما چه سهمی از قدرت خارجی و بازار بین المللی به دست خواهند آورد؟ اگر همیشه دیوار امن حمایت باشد بعید به نظر می‌رسد که در داخل کشور شرکت توانمندی با قابلیت رقابت در عرصه‌های بین المللی شکل بگیرد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر این که همواره رقابت موجب رشد شرکت‌ها بوده و نه حمایت، توضیح داد: مگر این که برای حمایت‌های خود یک برنامه استراتژیک و زمانمند در نظر بگیریم در غیر این صورت اگر تنها به بازار داخلی و تولید کننده آن توجه داشته باشیم هیچ‌ گاه شاهد توسعه صادرات نخواهیم بود، چرا که وقتی در فضای بین المللی ما برای واردات خود مانع بگذاریم آنها هم برای صادرات ما موانعی ایجاد خواهند کرد.

مودودی در پایان گفت: اکنون بخش قابل توجهی از واردات ما به کالاهای غیرمصرفی مربوط می‌شود و معمولا اینگونه نیست که ما در بخش‌هایی که توان تولید داریم، واردات داشته باشیم. به عنوان مثال ما در بخش‌های مختلف هیچ گاه به واردات کالایی مانند رب گوجه فرنگی نمی‌پردازیم، اما به هر صورت نمی‌توان به طور کامل درهای کشور را به روی کالاهای وارداتی بست.

انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد