رفتن به محتوا

وجود خلاء قانونی برای جلوگیری از تغییرکاربری شالیزارهارییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:هنوز هم خلاء‌هایی در قوانین وجود دارد که موجب تغییر کاربری اراضی کشاورزی می‌شود.

93990.jpeg

به گزارش رمزپرس ،مهندس علیرضا شعبان‌نژاد در گفت‌و‌گو با  خبرگزاری ایسنا‌ از افزایش همکاری قوه قضاییه برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و حفاظت از شالیزارهای استان خبر داد و گفت:با حمایت قضات،حضور و انگیزه ما برای پیشگیری از تغییرکاربری‌ها بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز در برخی موارد برای جلوگیری از تغییرکاربری‌ اراضی ارزشمند کشاورزی خلاء قانونی وجود دارد، افزود:گاهی در طرح هادی خلاء‌ها ایجاد شده است و افراد خاص توانسته‌اند در طرح هادی زمین‌هایی خارج از زمین کشاورزی ایجاد کنند و آن فضا را غیر کشاورزی عنوان کنند و از این مساله بارها سوء استفاده شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان ادامه داد: در دوسال اخیر بالغ بر ۱۳هزار هکتار اراضی ارزشمند کشاورزی از داخل طرح هادی بیرون کشیده شده است.

شعبان نژاد با اشاره به تبصره ۴ قاون که شامل تغییرکاربری زمین‌های کشاورزی به کشاورزی است،گفت:تبدیل شالیزارها به هر گونه فعالیت دیگر حتی در بخش کشاورزی آسیب جبران‌ناپذیر به تولید برنج کشور و امنیت غذایی می‌زند و به طور مثال در شکایت از فردی که شالیزار را تبدیل به به استخر کرده است،با توجه به همین تبصره،قاضی برای فردی که از او شکایت کرده‌ایم، حکم برائت صادر می‌کند.

وی تصریح‌ کرد:فقط سازمان جهادکشاورزی است که می‌تواند تشخیص دهد در هر زمینی چه نوع محصولی باید تولید شود و برای حفاظت از شالیزارها باید تدابیر  لازم اندیشیده شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: مشاهده شده است که برخی از افراد حرفه‌ای با استفاده  کوچکترین خلاء قانونی حتی مدیران را دور می‌زنند و به اهداف خود می‌رسند.

وی افزود: متاسفانه برخی از دهیاران نیز در این خصوص بد عمل می‌کنند و طی جلساتی مقرر شده است که آموزش‌های لازم برای حفاظت بیشتر از اراضی ارزشمند کشاورزی و جلوگیری از هرگونه تغییر کاربری‌ها برای دهیاران برگزار شود.
انتهای پیام

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد