رفتن به محتوا

تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی بیش از برآوردهای قبلی استیک اندیشکده آمریکایی با استناد به تصاویر حرارتی از سایت‌های هسته‌ای کره‌شمالی اعلام کرد که احتمالا تسلیحات هسته‌ای کره شمالی بیش از برآوردهای قبلی می‌باشد.

رژه کره شمالی

به گزارش رمزپرس به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، تصاویر حرارتی از اصلی‌ترین سایت‌ هسته‌ای کره‌شمالی نشان می‌دهد که ممکن است پیونگ‌یانگ پلوتونیوم بیشتری از آن چیزی که قبلا گمان می‌رفته در زرادخانه تسلیحاتی هسته‌ای خود داشده، ذخیره کرده است.

تحلیل اندیشکده ۳۸ نورث، که یک اندیشکده آمریکایی با هدف تحت نظارت قرار دادن فعالیت‌های کره‌شمالی است بر اساس تصاویر ماهواره‌ای از سایت هسته‌ای یونگ‌بیون از ماه سپتامبر تا پایان ماه ژوئن و در پی افزایش نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی است.

این اندیشکده اعلام کرده که تصاویر غنی سازی اورانیوم در سایت یونگ‌بیون ممکن است فعالیت سانتریفیوژهایی را نشان دهد که برای افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده کره شمالی استفاده شود که منبع دیگری برای سوخت بمب به شمار می‌آید.

اندیشکده ۳۸ نورث همچنین اعلام کرد که نشانه‌هایی درباره فعالیت‌های کوتاه مدت در رآکتور آب سبک آزمایشی کره شمالی رویت شده که می‌تواند باعث نگرانی باشد.

تصاویر آزمایشگاه رادیو شیمیایی نشان می‌دهد که دو سیکل فرآوری که پیش از آن از وجود آن اطلاعی نبود در حال تولید حجم نامشخصی از پلوتونیوم می‌باشد که می‌تواند زرادخانه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را افزایش دهد، موضوعی که مقامات آمریکایی که پیونگ‌یانگ را به عنوان یکی از تهدیدات بزرگ امنیتی می‌دانند، نگران خواهد کرد.

هنوز مشخص نیست فعالیت حرارتی که در سایت اورانیوم کشف شده نتیجه فعالیت اورانیوم بوده یا فعالیت‌های تعمیر و نگهداری.

این اندیشکده اعلام کرد که الگوی حرارتی در تاسیسات تولید تریتیوم/ایزوتوپ نشان از آن دارد که این تاسیسات در حال حاضر عملیاتی نبوده و بنابراین به تولید تریتیوم که ایزوتوث اساسی برای بمب‌های هیدروژنی است نمی‌پردازد.

کره شمالی در ساخت بمب‌های اتم خود از اورانیوم و پلوتونیوم استفاده می‌کند و تا کنون ۵ بمب اتم را آزمایش کرده است. مقامات و کارشناسان گفته‌اند که این کشور هر زمانی که بخواهد می‌تواند ششمین آزمایش خود را با وجود تلاش‌های آمریکا برای متوقف کردن آن، انجام دهد.

پیونگ‌یانک اعلام کرده که این کشور در ژانویه ۲۰۱۶ یک بمب هیدروژنی را آزمایش کرده، چیزی که کارشناسان با تردید به آن نگاه می‌کنند.

کره شمالی در تلاش برای توسعه موشکی با کلاهک هسته‌ای است که بتواند به آمریکا برسد و هفته پیش یک موشک بین‌ قاره‌ای را آزمایش کرد که کارشناسان معتقدند می‌تواند به آلاسکا و بخش‌هایی از شمال غرب اقیانوس آرام در نزدیکی آمریکا برسد.

کارشناسان در اندیشکده ۳۸ نورث در ماه آوریل برآورد کرده بودند که کره شمالی حدود ۲۰ بمب هسته‌ای داشته و هر ماه می‌تواند یک بمب دیگر به آن اضافه کند.

همچنین بر اساس گزارشی “سیفرید هیکر” کارشناس هسته‌ای آمریکا که توسط اندیشکنده ۳۸ نورث در سپتامبر گذشته منتشر شده، کره شمالی زرادخانه‌ای با ۳۲ تا ۵۴ کیلوگرم پلوتونیوم  دارد که برای ساخت ۶ الی ۸ بمب کافی است.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد