رفتن به محتوا

هفته مالیات /دیدار با مدیران امور مالیاتی استان


تیر ۲۰, ۱۳۹۶ اقتصادی

استاندار آذربایجان‌شرقی : مالیات پاک‌ترین و سالم‌ترین روش برای اداره کشور دانست

استاندار آذربایجان‌شرقی معتقد است، مودیان مالیاتی را شرکای خود می‌دانیم.
به گزارش رمزپرس به نقل از روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان آذربایجانشرقی  اسماعیل جبارزاده در دیدار با مدیران امور مالیاتی استان به مناسبت هفته مالیات با اشاره به طرح مفهمومی غلط از مقوله مالیات در صد سال اخیر عنوان کرد: در تمامی مجالس و محافل،  کلمه مالیات را در افکار عمومی مردم به عنوان یک ظلم و مبلغی که باید پرداخت شود و انسان باید سعی کند آن را پرداخت نکند، تعریف کرده‌اند.
وی خطاب به مدیران امور مالیاتی استان با تاکید بر تلاش در راستای تغییر این فرهنگ غلط، تصریح کرد: به جز سازمان امور مالیاتی و دست اندرکاران زحمتکش این مجموعه، هیچ کسی توان تغییر این نگرش را ندارد.
وی مالیات را پاک‌ترین و سالم‌ترین روش برای اداره کشور دانست و ادامه داد: بر اساس نظر عقلا و متخصصین امر، در کشورهای پیشرفته، اخذ مالیات، بهترین شیوه برای اداره کشور محسوب می شود، چون مالیات در جایی حاصل می‌شود که درآمد باشد و درآمد هم زمانی حاصل می‌شود که رونق اقتصادی باشد و در نتیجه اگر درآمد و رونق اقتصادی در جامعه‌ای نباشد، به تبع آن مالیات نیز در آن وجود نخواهد داشت و در حق موودیان ظلم نمی‌شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، تصریح کرد: مقوله مالیات، نتیجه تولید و اشتغال است که صحیح‌ترین راه اداره کشور را به دنبال خواهد داشت. اکثر دولت‌های قبل و بعد از انقلاب، نفت خام کشور را فروخته‌اند و درآمدهای حاصل از فروش نفت را در بخش‌های مختلف توزیع کرده‌اند که کار چندان خاصی نیست و یک شخص بیسواد هم می‌تواند چنین اقدامی را انجام دهد.
جبارزاده اداره کشور توسط دولت و از طریق مالیات را مصداق شراکت دولت و تمامی موددیان مالیاتی شخص حقوقی و حقیقی دانست و ابراز کرد: وقتی کشور را با مالیات اداره می کنیم یعنی در تمامی فعالیت های موودیان مالیاتی شریک هستیم و شریک هم معمولا منافع شریک خود را در نظر می گیرد که در این صورت دولت برای اینکه درآمد کسب کند به فکر تامن منافع شرکای خود خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش شدید سهم اعتبارات کشاورزی از محل اعتبارات استانی در سال ۹۲ و در زمان دولت دهم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در آن سال ها این رقم، بسیار تنزل پیدا کرده بود و زمانی که در مجلس شورای اسلامی، مسئولیت نمایندگی مردم استان را به عهده داشتم این رقم، بالغ بر ۱۴ درصد بود. متاسفانه در همین سال ها، بیش از دو هزار واحد تولیدی و صنعتی استان نیز تعطیل و یا با توقف تولید مواجه شده بودند.
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه سهم و نقش مالیات در اداره امور کشور در دولت یازدهم افزایش یافت، عنوان کرد: این موضوع به معنای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت است که نویدبخش مدیریت کشور همچون کشورهای پیشرفته و کسب درآمدهای پایدار برای کشور می باشد.
وی خطاب به مدیران امور مالیاتی استان افزود: مشکلات موودیان مالیاتی را مشکلات خودمان می دانیم و انتظار دارم که شما مدیران مالیاتی، از ظرفیت قانون به نفع این عزیزان استفاده کنید چرا که اگر موودیان مالیاتی، مشکل داشته باشند نمی توانند گامی در راستای تحقق تولید و اشتغال بردارند و در نتیجه به دلیل نداشتن درآمد، نمی توان مالیاتی را از این اشخاص اخذ کرد.
وی افزود: این اطمینان را به تمامی موودیان مالیاتی می‌دهم که اگر درآمدی نداشته باشند حتی یک ریال هم از آن‌ها مالیات اخذ نمی‌کنیم. مالیات را از کسی اخذ می‌کنیم که درآمد و سود واقعی دارند چرا که ظلم بر مردم بر خلاف وجدان و باورهای دینی ماست.
وی با اشاره به دیدار اخیر خود با هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در این دیدار، تعدادی از مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی از اداره امور مالیاتی استان تشکر کردند که بسیار خوشحال شدم. در گذشته استانداری را به خاطر مالیات؛ تهدید به بستن بازار می کردند ولی امروز موودیان مالیاتی از ما تشکر می کنند. در گذشته نگاه منفی نسبت به مقوله مالیات بود که خوشبختانه در این دولت به نگرش مثبتی تبدیل شده و رفته رفته نیز در حال بهبود است.
وی خطاب به شریفی، مدیرکل امور مالیاتی  استان اظهار کرد: هر زمانی احساس کردید که یکی از واحدهای تولیدی و صنعتی استان به مشکل برخورده و در آستانه تعطیلی و یا توقف فعالیت خود هستند به ما اطلاع دهید. در این صورت، حمایت‌هایی را بر اساس قانون و در حد توان خود از واحدها انجام می‌دهیم، چرا که مودیان مالیاتی اصلی‌ترین تأمین‌کنندگان درآمد کشور هستند.
جبارزاده از ارائه الکترونیکی خدمات مالیاتی به موودیان نیز تشکر کرد و گفت: الکترونیکی کردن ارائه خدمات به مردم، یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های دولت است و مدیریت استان نیز برای تحقق این مهم تلاش می‌کند و در صورت نیاز، اعتباراتی را نیز از محل منابع استانی به این امر اختصاص می‌دهد.
وی با تقدیر مجدد از زحمات و تلاش‌های اداره کل امور مالیاتی استان تصریح کرد: «می توانم چشم بسته به اداره کل امور مالیاتی استان، ترک تشریفات مناقصه امضا کنم چرا که به کار این عزیزان اعتقاد دارم».
وی همچنین از تلاش‌های مرکز ارائه خدمات سرمایه‌گذاری استان نیز تشکر کرد و افزود: توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی یکی از مهم‌ترین اهداف و اولویت‌های ماست. اگر برخی موانع نبود، نزدیک به سه میلیارد دلار سرمایه گذاری تحقق یافته در استان داشتیم که متاسفانه به دلیل نگرش خاص سیستم‌های مرکزی به این مقوله، این مهم هنوز علی‌رغم پیگیری‌های متعدد شخص بنده و بسیاری از مدیران، محقق نشده است. دولت دوازدهم این موضوع را تسهیل خواهد کرد و معتقد است که سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی از اهم واجبات برای ایجاد شغل است.
جبارزاده با اشاره به کسب رتبه دوم ملی از سوی مرکز ارائه خدمات سرمایه‌گذاری استان در سال ۹۵،  گفت: با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی استان، رتبه بسیار خوبی کسب کرده‌ایم ولی انتظار دارم از این پس در تمامی حوزه‌ها، شاگرد اول کشور در رقابت سالم با تمامی استان‌ها باشیم.
وی نسبت به اظهارات برخی‌ها مبنی بر افزایش فشار بر موودیان مالیاتی استان، این اظهارات را اظهاراتی ناآگاهانه و مغرضانه قلمداد کرد و افزود: همین امروز برای بار چندم اعلام می‌داریم که از هیچ کسی بدون تحقق درآمد، مالیات نمی‌گیریم هرچند که در سابقه خود، پرداخت مالیات‌های هنگفتی را داشته باشد.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد