رفتن به محتوا

زمزمه افزايش قيمت خودروهاي وارداتي


تیر ۲, ۱۳۹۶ اقتصادی, بازار

افزايش قيمت خودروهاي وارداتي  به دنبال آغاز  ممنوعیت خوورو های وارداتی

پشت پرده افزايش قيمت خودروهاي وارداتي
به گزارش رمز پرس *زمزمه‌هاي گران شدن خودروهاي وارداتي در اين ميان برخي از نمايندگان رسمي‌شركت‌هاي واردكننده معتقدند به واسطه ايجاد بازار رقابتي، اين دسته از نماينده‌ها نيز قادر به افزايش ناگهاني قيمت‌ها نيستند اما با اين حال برخي فعالان اين بازار با اشاره به افزايش نرخ خودروهاي وارداتي در چند ماه آينده و همزمان با آغاز انحصار در واردات خودرو معتقدند كه درحال‌حاضر خودروهاي وارداتي در بازار به پايين‌ترين نرخ ممکن رسيده‌اما به‌طور قطع با آغاز ممنوعيت واردات از چندي ديگر، نرخ بسياري از اين خودروها به دو برابر افزايش خواهد يافت. از طرف ديگر مي‌توان گفت كه ممنوعيت واردات از سوي واردکنندگاني که موفق به اخذ نمايندگي از شرکت‌هاي مادر نشده‌اند، بازار خودروهاي وارداتي را با انحصار و درنهايت افزايش نرخ مواجه خواهد کرد.
در شرايطي که همچنان جريان ثبت سفارش خودروها ادامه دارد، نرخ برخي از خودروها در نمايندگي‌ها به مراتب بالاتر از قيمتي است که در بازار عرضه مي‌شود. مقايسه قيمتي خودروهاي وارداتي نشان مي‌دهد نرخ خودروهايي که در نمايندگي‌ها عرضه مي‌شود با وجود آپشن‌هاي يکسان به مراتب بالاتر از نرخ بازار است اين در حالي است که اين خودروها از طريق همان نمايندگي‌هاي رسمي‌وارد کشور شده‌اند. در شرايط فعلي بازار، خودروهايي که داراي مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند به شکل قانونمند وارد خواهد شد اما در صورتي که بازار واردات دچار انحصار شود و واردکنندگان متفرقه اجازه واردات نداشته باشند، نرخ برخي خودروها در بازار افزايش خواهد يافت.
فعالان اين بازار معتقدند كه به دليل وجود بازار رقابت، نرخ برخي از اين خودروهاي وارداتي هم‌اکنون نسبت به روزهاي پاياني سال گذشته افت کرده، اما در صورتي که واردات خودرو در انحصار چند شرکت خاص قرار گيرد، بي‌شک اختلاف نرخ زيادي را در خودروهاي وارداتي شاهد خواهيم بود. البته تلاش‌هايي با هدف جلوگيري از بازگشت به انحصار در بازار وارداتي‌ها انجام شده كه براساس آنها واردکنندگان داراي پروانه کسب بايد بتوانند به صورت قانونمند نسبت به واردات خودرو اقدام کنند در اين شرايط لازم است جريان بازار وارداتي‌ها به گونه‌اي نباشد که به شکل تزريقي خودرو عرضه شود چرا که در غيراين صورت قيمت‌ها سير صعودي خواهد يافت.

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای ضروری علامت زده شده اند *

*

قبل
بعد